Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wylogowani. Surwiwal mają w szkole, w lesie to świetna przygoda

Stu młodych kaliszan wzięło udział w obozach „Wylogowani. Poznaj swoją naturę”. Ani mróz, deszcz czy śnieg nie zniechęcił ich do podjęcia się tego wyzwania, a chętnych było zdecydowanie więcej niż miejsc. Środowiskiem naturalnym człowieka jest po prostu natura, a nie świat wirtualny. Dzieci chętnie będą się częściej „wylogowywać” ze swoich smartfonów, jeśli dorośli zrobią to z nimi. Nie zakazem, a dobrym przykładem można kształtować ich nawyki – mówią organizatorzy obozów.
Wylogowani. Surwiwal mają w szkole, w lesie to świetna przygoda

Gdy ekipa Wylogowanych ogłosiła nabór na bezpłatne, jednodniowe obozy, lista 100 chętnych zamknęła się już po 3 godzinach od rozpoczęcia zapisów. Po roku działalności mają one swoją dobrą markę, wcześniejsi uczestnicy opowiadają swoim kolegom, jak dobrze się bawili i tak grono zainteresowanych naturalnie się powiększa. 

Obozy to połączenie dobrej, emocjonującej zabawy z elementami surwiwalu, praktycznej wiedzy o lesie, w końcu bezpieczeństwa publicznego. 

Obozy prowadzi Agnieszka i Marcin, właściciele lasu  i obozowiska. „Wylogowani” to jak sama nazwa wskazuje idea równowagi między światem wirtualnym a realnym. 

- Nam nie chodzi o to, by zupełnie izolować się od smartfonów czy dobrodziejstw technicznych współczesnego świata. Chodzi o równowagę i zdrowy rozsądek. Ze świata wirtualnego trzeba korzystać, bo tam wielu z nas pracuje, uczy się i bawi. Ale nie dopuszczajmy do tego, by ten świat zdominował nasze życie. Wielu ludziom czas ucieka jak przez palce, godzinami scrollując internet. I chodzi tu nie tylko o dzieci. 

Problem uzależnień cyfrowych coraz częściej dotyka dzieci i młodzież, ale rozwiązanie tego problemu w dużej mierze zależy od dorosłych. Nie zakazem, a dobrym przykładem trzeba kształtować młodych ludzi. Gdy my na obozie prosimy o zostawienie telefonów w autokarze, to dotyczy również nas, dorosłych. W lesie jesteśmy w pełni dla nich, a telefon pojawia się tylko, by szybko zrobić pamiątkowe zdjęcia. 

A świat lasu, szczególnie tego naszego, jest na tyle wciągający, że nikt tu za telefonem nie tęskni. Drugim pozytywnym aspektem naszych obozów jest ten zdrowotny. Przebywanie na łonie natury to lepsza odporność, witalność, lepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne- mówi Agnieszka Gierz z ekipy Wylogowanych.

Agnieszka Gierz i Marcin Spętany - twórcy "Wylogowanych"

Bywa tak, że dzieci czasami są "wypychane" przez rodziców na obóz. Ale gdy tylko przekroczą granicę tego lasu, wciągają się natychmiast. Co na to rodzice?

- Robicie najlepszą robotę dla tego świata. Piękne jest to i sam nie dowierzam, że najbardziej zagorzałych gamingowych fanów z domowego gniazda, nie trzeba namawiać na Wasz obóz – pisze Paweł.

- Dziękuję Wam serdecznie za entuzjazm i pomysłowość. Moja córka za każdym razem gdy od Was wraca jest najszczęśliwszą nastolatką na świecie – dodaje Karolina. 

Autorski scenariusz zajęć jest tak ułożony, by z jednej strony obozowicze poznawali praktyczne umiejętności dotyczące przetrwania na łonie natury, a z drugiej zaś, by z tej nauki wyciągali odpowiednie wnioski. Zadania im stawiane uczą cierpliwości, logicznego myślenia, solidarności i kreatywności. 

- Mówimy tutaj o tzw. surwiwalu, jednak te dzieci, jak i my dorośli prawdziwy surwiwal to wszyscy mamy w „dżungli miejskiej”, w szkole, w pracy, na ulicy. I o ile np. umiejętność rozpalania ognia może być potrzebna, to o wiele bardziej wartościowe jest to, że taki nastolatek potrafi skupić swoją uwagę na 10 – 20 minut, krzesając ogień. Krzesiwo nie działa tak szybko jak smartfon. To nauka cierpliwości, opanowania. A bywa tak, że komuś udaje się rozpalić ogień dopiero na trzecim obozie. Oswojenie się z tym, że coś po prostu może się nam nie udać, pogodzić się z tym, to również ważna nauka. A dla nas najlepszą reklamą jest to, że większość obozowiczów do nas wraca. Niektórzy byli już na kilkunastu obozach. Z pewnością ślad po tej przygodzie zostanie w ich pamięci, co wpłynie na ich pasje. Ten ich związek z naturą zostanie w nich również w życiu dorosłym – mówi Marcin Spętany z Wylogowanych. 

Zimowe obozy Wylogowanych współfinansowane były ze środków Miasta Kalisza i Fundacji Reakcja. Uczniowie kaliskich szkół brały w nich udział bezpłatnie.  Wiosną Wylogowani przeprowadzą serię obozów integracyjnych polsko – ukraińskich. A od połowy lutego ruszają płatne obozy klasowe dla różnych grup wiekowych. 

Więcej informacji o Wylogowanych można znaleźć m.in. na Tik Toku. https://www.tiktok.com/@wylogowani i na Facebooku https://www.facebook.com/wylogowani.natura 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama