Wątek kształcenia kadry lekarskiej był jednym z tematów czwartkowej rozmowy w radiu RMF FM. Gościem Roberta Mazurka był Adam Niedzielski. Minister zdrowia mówił m.in., że już około 5 procent kadry lekarskiej w Polsce stanowią medycy z Ukrainy, którzy zasilają polski system opieki medycznej. Ale to dzięki zwiększeniu liczby studentów medycyny, sytuacja ma się poprawić najbardziej.
Redaktor Mazurek, nie podając konkretnych przykładów miast, pytał o to czy nowo powstające uczelnie i wydziały w mniejszych miastach mogą kształcić na dobrym poziomie?
- Czy pan jest w stanie nam zagwarantować, że z takich szkół wyjdą tak samo dobrze wykształceni specjaliści? - pytał Robert Mazurek.
Minister Niedzielski podał tutaj za przykład Akademię Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Uczelnia ta jako akademia zaczęła od kształcenia prawników. W tym roku uczelnie opuścili już pierwsi absolwenci medycyny. A swoje egzaminy ukończyli z trzecimi, najlepszymi wynikami w kraju – mówił Niedzielski.
- Wszyscy absolwenci, mówię o kierunkach lekarskich zdają ten sam egzamin, czyli lekarski egzamin końcowy. Po drugie każdy z tych kierunków musi spełniać te same warunki dotyczące obsady, kadry profesorskiej, dotyczące infrastruktury, te wnioski są badane zarówno przez ministerstwo zdrowia jak i ministerstwo edukacji. – powiedział Adam Niedzielski.
Do nowych uczelni, które będą kształcić przyszłych lekarzy dołącza Akademia Kaliska. Od 1 października uczelnia będzie już Uniwersytetem Kaliskim i będzie kształcić pierwszych 60 przyszłych lekarzy.
Napisz komentarz
Komentarze