Choroby takie jak malaria i gorączka denga w Polsce zdarzają się bardzo rzadko. Częściej polskie stacje sanitarno-epidemiologiczne odnotowują przypadki boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu; w ubiegłym roku w samym powiecie kaliskim zachorowało kilkanaście osób. Choroby przenoszone przez komary i kleszcze stanowią duże zagrożenie dla zdrowia człowieka i rozprzestrzeniają się w dużym tempie. Dlatego właśnie tej tematyce poświęcono w tym roku Światowy Dzień Zdrowia.
Podczas konferencji w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej Sanepid kład nacisk na profilaktykę. - Należy unikać miejsc, gdzie kleszcze bytują. Są to najczęściej lasy liściaste i mieszane. Jeżeli więc chcemy korzystać z łona natury to przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiednim ubiorze – przypominała Barbara Gogolewska, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Stacji Sanitarnego w Kaliszu. Podkreślała, że po powrocie do domu należy, zdjąć ubranie, dokładnie obejrzeć swoje ciało i wziąć prysznic. W przypadku stwierdzenia kleszcza najlepiej usunąć go pensetą lub specjalną strzykawką, która jest dostępna w aptekach. Jedynym sposobem, żeby uniknąć zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu jest szczepionka. Ta nie chroni jednak przed boreliozą.
Spotkanie zorganizowano w szkole więzienników, bowiem od lat wspiera ona profilaktyczne działania Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu. - Słuchacze Ośrodka oraz kadra promują zdrowie, promują aktywny styl życia. Bo kto ma to robić, jak nie słuchacze – młodzi ludzie i gdzie, jak nie tutaj – w szkole, w której skupiamy funkcjonariuszy z całej Polski – mówi mjr Joanna Kempa, rzecznik prasowy COSSW w Kaliszu.
Zdrowo i aktywnie było w Ośrodku przez cały dzień. Zaczęło się od pogadanki i ćwiczeń fitness, potem przyszedł czas na bieg po zdrowie. Zwieńczeniem Światowego Dnia Zdrowia była możliwość zarejestrowania się w bazie dawców szpiku.
ES, RED, fot. Ewelina Samulak
Napisz komentarz
Komentarze