Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Polska Grupa Zbrojeniowa i południowokoreański Hyundai Rotem Company powołały konsorcjum, które ma produkować czołgi K-2PL na potrzeby Wojska Polskiego. Umowę podpisano wczoraj na poligonie w Bemowie Piskim w obecności Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej.
Polska armia uzbroi się w tysiąc czołgów K2. 10 takich maszyn w grudniu 2022 już przyjechało do Polski i jest na wyposażeniu 20 Brygady Zmechanizowanej. Z Korei przyjedzie do Polski łącznie 180 czołgów K2. Pozostałe z tak dużego kontraktu będą produkowane lub co najmniej konfigurowane na potrzeby polskiej armii już w Polsce. Głównym centrum produkcji, naprawy i serwisu czołgu K-2PL będą Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania. Do produkcji czołgów włączone będą dwie kolejne lokalizacje.
Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do naszych dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL. Obok Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, które są także sygnatariuszem umowy, kluczowe lokalizacje, w których będzie realizowana produkcja czołgów i elementów składowych to Stalowa Wola i Kalisz. mówi prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Kaliszu należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zakład przejmie część obowiązków związanych z dostarczeniem polskiemu wojsku nowoczesnych czołgów.
Obok samych czołgów dotyczy to także współpracy przy opracowaniu nowych platform towarzyszących. Bazując na potencjale ośrodków badawczo-rozwojowych i wyspecjalizowanej kadrze inżynierskiej i konstruktorskiej Polska Grupa Zbrojeniowa jest gotowa, by opracować wersje specjalistyczne pojazdów towarzyszących dla czołgów K-2PL. Proponowane przez polską stronę konsorcjum unikalne rozwiązania mogą być interesujące również dla strony koreańskiej. W ramach kolejnych umów wykonawczych planuje się dostarczenie do jednostek wojskowych spolonizowanych czołgów wraz z wozami towarzyszącymi opartymi o platformę wykorzystywaną w czołgu K-2PL. – informuje PGZ.
K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie stanowi armata gładkolufowa kalibru 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.
- Dziś byliśmy świadkami pierwszych strzelań czołgów K2. To jest konstrukcja koreańska świetnie sprawdzająca się w Korei, ale także jak mogliście Państwo zauważyć bardzo dobrze przystosowana do warunków geograficznych, do tych warunków geograficznych jakie są w województwie warmińsko-mazurskim, a więc w rejonie za bezpieczeństwo, którego odpowiada 16 Dywizja Zmechanizowana. – informuje Mariusz Błaszczak, minister obrony, wicepremier RP.
Jan Mosiński, poseł PiS poinformował media, że wystosował zaproszenie do wizyty w Kaliszu oraz WSK „PZL-Kalisz” SA zarówno dla Wicepremiera Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej, jak i dla Sebastiana Chwałka, Prezesa Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Cieszę się, że Polska Grupa Zbrojeniowa i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company podpisały umowę o utworzeniu konsorcjum. Jest to bowiem podstawa do dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy, w tym WSK „PZL-Kalisz”, w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL. Kalisz jest wśród kluczowych lokalizacji, w których realizowana będzie produkcja.
Wierzę, że zarówno Pan Wicepremier Minister Obrony Narodowej, jak i Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej odwiedzą nasze miasto i WSK „PZL-Kalisz”. O kolejnych informacjach w tej sprawie będę Państwa informował - informuje Jan Mosiński.
Napisz komentarz
Komentarze