Polska armia uzbroi się w tysiąc czołgów K2. 10 takich maszyn w grudniu 2022 już przyjechało do Polski i jest na wyposażeniu 20 Brygady Zmechanizowanej. Z Korei przyjedzie do Polski łącznie 180 czołgów K2. Pozostałe z tak dużego kontraktu będą produkowane lub co najmniej konfigurowane na potrzeby polskiej armii już w Polsce. Głównym centrum produkcji, naprawy i serwisu czołgu K-2PL będą Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania. Do produkcji czołgów włączone będą dwie kolejne lokalizacje.
Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do naszych dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL. Obok Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, które są także sygnatariuszem umowy, kluczowe lokalizacje, w których będzie realizowana produkcja czołgów i elementów składowych to Stalowa Wola i Kalisz. Mówił 31 marca prezes Zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.
W WSK Kalisz pracuje obecnie blisko 600 osób. Kontrakt na produkcję części K2-PL to dla nich ważna informacja.
- Kontrakt będzie się wiązać z transferem najnowocześniejszych technologii i linii produkcyjnych do kaliskiego zakładu. To zwiększenie zatrudnienia i gwarancję pracy dla obecnych pracowników. Będę zmuszony rozpocząć szeroką rekrutację z uwagi na to, że przy obecnym stanie załogi nie mógłbym sprostać temu projektowi. Zatrudnienie się zwiększy, przez co firma będzie rosła – mówi w rozmowie z PAP Jacek Jankowski, prezes WSK PZL Kalisz.
Jak dodaje prezes Jankowski kontrakt ma charakter wieloletni z uwagi na żywotność tych opancerzonych pojazdów i jest szacowany na 20 – 30 lat. To zaś oznacza, że części do tych maszyn będą potrzebne nie tylko w pierwszym etapie uzbrajania armii czyli przy ich produkcji, ale również w trakcje eksploatacji. Zużyte części trzeba będzie wymieniać.
Produkcja komponentów czołgu K2 w Kaliszu ruszy w 2025 roku – informuje Polska Agencja Prasowa.
Jak dowiedzieliśmy się nie oficjalnie z roboczą wizytą w Kaliszu, w zakładach WSK Kalisz pojawi się Sebastian Chwałka, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Natomiast Jan Mosiński, poseł PiS poinformował media, że zaprosił do Kalisza i Sebastiana Chwałka i ministra obrony narodowej, wicepremiera Mariusza Błaszczaka.
Cieszę się, że Polska Grupa Zbrojeniowa i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company podpisały umowę o utworzeniu konsorcjum. Jest to bowiem podstawa do dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy, w tym WSK „PZL-Kalisz”, w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K-2PL. Kalisz jest wśród kluczowych lokalizacji, w których realizowana będzie produkcja.
K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie stanowi armata gładkolufowa kalibru 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi 7,62 mm karabin maszynowy oraz 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM). Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach.
Napisz komentarz
Komentarze