Na to zjawisko uwagę w swojej interpelacji do prezydenta miasta zwraca radny Artur Kijewski, radny Prawa i Sprawiedliwości. Radny zauważa, że hulajnóg elektrycznych jest w mieście coraz więcej, a w tej sprawie zgłosili się do niego sami kaliszanie.
Mieszkańcy zwracają przede wszystkim uwagę na występującą w wielu przypadkach znaczną prędkość, z jaką jeżdżą w takich miejscach prowadzący hulajnogi, stwarzając poważne zagrożenie dla pieszych, jaki i na to, że również często nie ustępują przy tym miejsca pieszym. Z uwagi na fakt, że większość z tych urządzeń może poruszać się bardzo szybko, stwarzają one poważne niebezpieczeństwo na chodnikach i potencjalnie mogą skutkować poważnymi wypadkami z udziałem pieszych, co miało już miejsce w wielu miastach Polski. – informuje radny Kijewski.
Osiągi hulajnóg elektrycznych są imponujące, rozpędzają się one do naprawdę dużych prędkości i kolizja z takim jednośladem dla pieszego może mieć fatalne skutki. Radny zwraca się do prezydenta Krystiana Kinastowskiego o to, by podległe mu służby we współpracy z policją zwróciły szczególną uwagę na hulajnogi i ich właścicieli.
- Dzięki wzrostowi świadomości w tym temacie, wspólne korzystanie z chodnika przez pieszych oraz prowadzących hulajnogi, będzie wtedy o wiele bezpieczniejsze – twierdzi radny.
A my przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Gdzie można jeździć na hulajnodze?
Jeśli chodzi o poruszanie się, użytkownik hulajnogi jest zobowiązany korzystać z:
- drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych oraz pasa ruchu dla rowerów
- jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony do 30 km/h lub brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- chodnika lub drogi dla pieszych – tylko gdy chodnik jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i wtedy, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Parkowanie tylko w wyznaczonych miejscach
Największy problem w ubiegłym sezonie stanowiło natomiast pozostawianie hulajnogi po zakończonej jeździe. Jak teraz ma wyglądać parkowanie i zostawianie sprzętu?
Hulajnogi będzie można pozostawić na chodniku w miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi. Gdy takiego miejsca nie będzie sprzęt należy pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, jednocześnie równolegle do niego i jak najdalej od jezdni. Jeśli ktoś pozostawi hulajnogę w miejscu niedozwolonym, będzie mogła zostać ona usunięta na koszt użytkownika, a o samym usunięciu decydować będą odpowiednie służby. Oprócz tego grozi to mandatem w wysokości 100 zł.

Napisz komentarz
Komentarze