Reklama
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Coraz więcej hulajnóg. Będzie więcej kontroli i działań policji?

Ten środek transportu jest coraz popularniejszy. I nie chodzi tu tylko o hulajnogi wypożyczane w specjalnym systemie „sharingu”, kaliszanie coraz częściej kupują hulajnogi elektryczne i pędzą nimi i ulicami i chodnikami. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo?
Coraz więcej hulajnóg. Będzie więcej kontroli i działań policji?

Na to zjawisko uwagę w swojej interpelacji do prezydenta miasta zwraca radny Artur Kijewski, radny Prawa i Sprawiedliwości. Radny zauważa, że hulajnóg elektrycznych jest w mieście coraz więcej, a w tej sprawie zgłosili się do niego sami kaliszanie.  

Mieszkańcy zwracają przede wszystkim uwagę na występującą w wielu przypadkach znaczną prędkość, z jaką jeżdżą w takich miejscach prowadzący hulajnogi, stwarzając poważne zagrożenie dla pieszych, jaki i na to, że również często nie ustępują przy tym miejsca pieszym. Z uwagi na fakt, że większość z tych urządzeń może poruszać się bardzo szybko, stwarzają one poważne niebezpieczeństwo na chodnikach i potencjalnie mogą skutkować poważnymi wypadkami z udziałem pieszych, co miało już miejsce w wielu miastach Polski. – informuje radny Kijewski.

Osiągi hulajnóg elektrycznych są imponujące, rozpędzają się one do naprawdę dużych prędkości i kolizja z takim jednośladem dla pieszego może mieć fatalne skutki.   Radny zwraca się do prezydenta Krystiana Kinastowskiego o to, by podległe mu służby we współpracy z policją zwróciły szczególną uwagę na hulajnogi i ich właścicieli. 

 -  Dzięki wzrostowi świadomości w tym temacie, wspólne korzystanie z chodnika przez pieszych oraz prowadzących hulajnogi, będzie wtedy o wiele bezpieczniejsze – twierdzi radny. 

A my przypominamy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. 

Gdzie można jeździć na hulajnodze?

Jeśli chodzi o poruszanie się, użytkownik hulajnogi jest zobowiązany korzystać z:


- drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych oraz pasa ruchu dla rowerów

- jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony do 30 km/h lub brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

- chodnika lub drogi dla pieszych – tylko gdy chodnik jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i wtedy, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Parkowanie tylko w wyznaczonych miejscach

Największy problem w ubiegłym sezonie stanowiło natomiast pozostawianie hulajnogi po zakończonej jeździe. Jak teraz ma wyglądać parkowanie i zostawianie sprzętu?

Hulajnogi będzie można pozostawić na chodniku w miejscu wyznaczonym przez zarządcę drogi. Gdy takiego miejsca nie będzie sprzęt należy pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, jednocześnie równolegle do niego i jak najdalej od jezdni. Jeśli ktoś pozostawi hulajnogę w miejscu niedozwolonym, będzie mogła zostać ona usunięta na koszt użytkownika, a o samym usunięciu decydować będą odpowiednie służby. Oprócz tego grozi to mandatem w wysokości 100 zł.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lewek1 06.05.2023 19:57
WIELKI CZAS ZEBY POLICJA,STRAZ MIEJSKA WZIELA SIE ZA UZYTKOWIKOW HULANOG,ORAZ ROWERZYSTOW-ROWERZYSCI NIERAZ WIDZIALEM Z MALYMI DZIECMI PRZJEZDZAJA PRZEZ PASY DLA PIESZYCH,A POWINNI ROWERY PRZPROWADZAC-MALUCH NA ROWERKI,A TATUS ZA NIM-I KIEROWCA OSTRO HAMUJE,A JAK NIE ZDAZY-TO TATUS OBEINI KIEROCE SAMOCHODU-SAMOCHOD TO NIE PUDELKO ZAPALEK,ZE W MIEJSCU DEBA STANIE.

Lewek1 06.05.2023 19:57
WIELKI CZAS ZEBY POLICJA,STRAZ MIEJSKA WZIELA SIE ZA UZYTKOWIKOW HULANOG,ORAZ ROWERZYSTOW-ROWERZYSCI NIERAZ WIDZIALEM Z MALYMI DZIECMI PRZJEZDZAJA PRZEZ PASY DLA PIESZYCH,A POWINNI ROWERY PRZPROWADZAC-MALUCH NA ROWERKI,A TATUS ZA NIM-I KIEROWCA OSTRO HAMUJE,A JAK NIE ZDAZY-TO TATUS OBEINI KIEROCE SAMOCHODU-SAMOCHOD TO NIE PUDELKO ZAPALEK,ZE W MIEJSCU DEBA STANIE.

KT 06.05.2023 11:23
A jak szybko wjeżdżają na przejście dla pieszych nie oglądając się to dopiero dla nich frajda a kierowcy mają pecha bo zawsze ich wina jest

Bażant 06.05.2023 09:47
Moim zdaniem, prędkość dopuszczalna po drodze dla rowerów- na chodniku nie powinna przekraczać max 10km/h I jakieś uprawnienia (chociaż kartę motorowerową) Już zostałam potrącona na ul.Śródmiejskiej i bez przepraszam i pocałuj mnie w przysłowiową. Ja skończyłam na ortopedii a on sobie poleciał dalej. Tak po prostu....

Basia 06.05.2023 08:59
Dziesiątki razy widziałam jak SM w ogóle nie reagowała na pędzących i wymijających na hulajnogach tych "strażników".

Dog 06.05.2023 08:47
Przepisy użytkowania e-hulajnóg winny być doprecyzowane. E-hulajnoga przeciętnie waży 12-15 kg, jej prędkość to 40-60, a niektórych dochodzi nawet do 100km/h. Po chodnikach ich użytkownicy pędzą za nic mając pieszych i przepisy, a przepis wyraźnie mówi, iż po chodniku można poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, czyli 4-6 km/h. Ale osoba biegnąca to także pieszy! Natomiast limit prędkości dla e-hulajnóg wynosi 20 km/h. Bez względu na to, czy jedziemy po jezdni (jest to dozwolone tylko na tych odcinkach, gdzie pozostałe pojazdy obowiązuje limit do 30 km/h), czy na drodze dla rowerów, na hulajnodze elektrycznej nie wolno jechać szybciej niż 20 km/h. Prędkość 20 km/h już na chodniku jest znacznie przekraczana, poza tym, co jest istotne, prawo nie wymaga stosowania kasków. Skoro motorowerzysta porusza się ze zbliżoną prędkością do użytkownika e-hulajnogi i musi mieć kask to dlaczego kierujący e-hulajnogą nie ma takiego obowiązku?! W ubr.widziałem jak kierujący e-hulajnogą podczas wyprzedzania dwójki pieszych stracił równowagę i po upadku miał rozbitą głowę z chwilowym brakiem przytomności. Gdyby jechał znacznie wolniej do wypadku z pewnością by nie doszło. Natomiast w necie jest wiele rad jak zdjąć blokadę ograniczającą prędkość e-hulajnóg.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama