Uniwersytet Kaliski rozpocznie działalność 1 października. Będzie to przełomowy rok akademicki również z tego powodu, że uczelnia uruchomi wtedy kierunek lekarski. Na zaawansowanym etapie procedur jest również otworzenie prawa.
Nadzór nad Uniwersytetem, podobnie jak to miało miejsce w odniesieniu do Akademii, będzie sprawował minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.
Uniwersytet przejmie mienie (obejmujące własność i inne prawa majątkowe), a także prawa i obowiązki Akademii (w tym wynikające z decyzji administracyjnych).
Zgodnie z ustawą studenci Akademii staną się studentami Uniwersytetu, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz innych form kształcenia Akademii staną się uczestnikami odpowiednio studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego oraz innych form kształcenia Uniwersytetu, natomiast osoby przyjęte na pierwszy rok studiów na rok akademicki 2023/2024 w Akademii staną się osobami przyjętymi na pierwszy rok studiów w Uniwersytecie.
Pierwszym rektorem Uniwersytetu stanie się dotychczasowy rektor Akademii, prof. Andrzej Wojtyła.
– Uniwersytet Kaliski będzie oferował kształcenie i rozwój naukowy na wysokim poziomie dostosowanym do potrzeb regionalnego, krajowego i międzynarodowego rynku pracy – czytamy w uzasadnieniu przyjętej ustawy.
– Stworzy też szanse na zwiększenie dostępności do wykształcenia wyższego młodzieży uboższej, szczególnie ze wsi i małych miasteczek, a także z niepełnosprawnościami.
Obecnie Akademia kształci ponad 3100 studentów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz około 700 słuchaczy w trybie podyplomowym, w tym także na studiach Executive Master of Business Administration.
Studia prowadzone są na czterech wydziałach: Wydziale Nauk o Zdrowiu, Wydziale Nauk Społecznych, Wydziale Politechnicznym oraz Wydziale Medyczno-Społeczno-Technicznym we Wrześni.
W ciągu 20 lat istnienia mury Uczelni opuściło ponad 22 000 studentów.
Uczelnia oferuje kształcenie w ramach dwudziestu jeden kierunków na studiach pierwszego stopnia, dwunastu kierunków na studiach drugiego stopnia oraz jedenastu kierunków studiów podyplomowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu, w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie oraz w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości.
Władze Akademii podjęły starania o utworzenie w przyszłym Uniwersytecie Wydziału Teologicznego. W przypadku jego powołania w strukturach Uniwersytetu, będzie on ponadto pozostawał pod nadzorem władz Kościoła Katolickiego, co zostanie uregulowane w statucie Uniwersytetu.
Napisz komentarz
Komentarze