Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sekrety udanej rozmowy kwalifikacyjnej: rekomendacje i typowe błędy

Ustalono, że niezależnie od tego, jak długo trwa rozmowa, pozytywna lub negatywna opinia o kandydacie kształtuje się w ciągu pierwszych 3-4 minut rozmowy. Dlatego bardzo ważne jest, aby móc zrobić pozytywne pierwsze wrażenie.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Sekrety udanej rozmowy kwalifikacyjnej: rekomendacje i typowe błędy

Łatwo jest znaleźć odpowiednią dla siebie ofertę pracy, wystarczy użyć słów kluczowych podczas wyszukiwania, np. wpisz praca Kalisz, ale kiedy przychodzisz na rozmowę, nie jest już tak łatwo zrobić dobre wrażenie i przekonać pracodawcę, że jesteś godnym kandydatem. Oto kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci wywrzeć pozytywne wrażenie na pracodawcy i przekonać go do podjęcia pozytywnej decyzji o zatrudnieniu Ciebie.

Ważne jak się ubierasz

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, ważne jest, aby wybrać odpowiednie rzeczy w swojej garderobie przed udaniem się na udaną rozmowę kwalifikacyjną.

Obecność garnituru w szafie to konieczność. Psychologowie już dawno udowodnili, że osoba ubrana w garnitur automatycznie przywołuje myśli o powadze, pewności siebie, krytycznym umyśle, takcie, pracowitości, organizacji, energii i wydajności. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Twój wygląd powinien wyrażać powściągliwość i powagę, ale bardzo ważne jest, abyś czuł/a się komfortowo w swoim stroju i nie rozpraszał/a Cię zbyt krótka spódnica lub zbyt ciasny żakiet. Win-win – klasyczny styl biznesowy.

Zapoznaj się z informacjami o firmie, przygotuj niezbędne dokumenty

Przed rozmową nie zapomnij zebrać informacji o potencjalnej pracy. To raczej niegrzeczne przyjść na rozmowę kwalifikacyjną, nie wiedząc, czym zajmuje się firma. Nie zapomnij wziąć kopii swojego CV i portfolio swojej pracy. Miej pod ręką nazwiska i współrzędne osób, które mogą dać Ci pozytywne rekomendacje.

Przyjdź wcześniej, bądź grzeczny

Przyjdź na rozmowę 10 minut przed planowanym czasem.

Pierwszy kontakt wzrokowy i uścisk dłoni są bardzo ważne. Kiedy po raz pierwszy zobaczysz swojego rozmówcę, uśmiechnij się i spokojnie patrząc mu w oczy, wyciągnij rękę do uścisku dłoni i powitania. Wykaż pewność siebie i chęć przemawiania jak równy z równym.

Z reguły pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej uważnie obserwują zachowanie kandydata. Liderzy cenią sobie inicjatywę, lubią, gdy odpowiedzi nie trzeba wyciągać szczypcami, a wręcz przeciwnie, człowiek jest zrelaksowany, spokojny, potrafi żartować i się uśmiechać. Najważniejsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest okazanie otwartości i szczerego zainteresowania pracą oferowaną przez firmę.

Najczęstsze błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Oto główne błędy wnioskodawców, które szkodzą ich ogólnemu wrażeniu. Dzięki nim wartościowi pracownicy najczęściej wypadają z konkurencji.

Kandydat, który nie wie, czego chce

Strasznym grzechem jest niejasna (lub nieprzekonująca) motywacja kandydata. Jeśli po rozmowie pozostaje tajemnicą, co przyciąga profesjonalistę na wolne stanowisko i do czego dąży, to rozmowy kwalifikacyjnej nie można nazwać udaną.

Zbyt uczciwy kandydat

Towarzyszące temu lekkie podniecenie prowokuje do pomyłek podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zdarza się, że sam pracownik nieświadomie opowiada o swoich niepowodzeniach i wpadkach w poprzedniej pracy. Z reguły taka reakcja pracownika ma miejsce, gdy zostanie zadane nieoczekiwane pytanie. Wynika to z efektu ograniczonego czasu.

Osoba, która najlepiej wie, jak i co robić

Postrzegając sytuację rozmowy kwalifikacyjnej jako niekomfortową, kandydat, chcąc poczuć się pewniej, wybiera komunikację na poziomie psychologicznym „Rodzic” – „Dziecko”, dając rozmówcy do zrozumienia, że gorzej rozumie omawiane tematy (np., wąskie profesjonalne).

Niestety taka pozycja stwarza barierę w komunikacji, a czasem wręcz prowadzi do ukrytego konfliktu z ankieterem. Rolę wszystkowiedzącego pełnią zazwyczaj młodzi pracownicy z niewielkim doświadczeniem w przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych. U dojrzałych kandydatów taka pomyłka na rozmowie kwalifikacyjnej zdarza się rzadko, świadczy o traumatycznych przeżyciach i porażkach z przeszłości.

Wiele danych osobowych

Rozmowa kwalifikacyjna to osobiste zapoznanie się pracodawcy z kandydatem, który zgodnie z CV nadaje się na wolne stanowisko. Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest uzyskanie wyobrażenia o charakterze, cechach osobistych i umiejętnościach komunikacyjnych posiadacza CV.

Czy to oznacza, że przedstawiciel pracodawcy interesuje się kandydatem jako osobą i osobowością? Nie zawsze. Głównym tematem rozmowy powinna być zawsze działalność zawodowa i wykształcenie wnioskodawcy.

Typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Każdy, kto szukał pracy, odpowiadał na standardowe pytania. Łatwo jest przygotować na nie odpowiedzi z wyprzedzeniem – i to jest główna wada dla pracodawcy, ponieważ wielu kandydatów jest przebiegłych, aby zadowolić ankietera. Jednak te pytania często są nadal używane.

  • Opowiedz nam o sobie;
  • wypisz swoje mocne i słabe strony;
  • gdzie widzisz siebie za pięć lat?
  • Dlaczego to właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić na to stanowisko?
  • Opisz typowe przyczyny konfliktów w zespole
  • Jaki klient może stać się problematyczny dla firmy?


Z reguły rozmowa kończy się standardową frazą: „Skontaktujemy się z Tobą!”. Lepiej od razu wyjaśnić, jak długo trzeba czekać na telefon, i poprosić o numer kontaktowy, pod którym sam mógłbyś dowiedzieć się o wynikach.

Pamiętaj o dobrym nastroju na rozmowę kwalifikacyjną i przygotuj się na udaną rozmowę kwalifikacyjną.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TrollowiskoTreść komentarza: Jak znam życie to będzie wina pacjenta, a zawinił ktoś inny. Z życia wzięte. Sor w jakimś mieście. Pacjent przyjechał w godzinach porannych (coś koło 7) podejrzenie udaru (albo stan przedzawałowy). Czekał godzinę na lekarza, potem inne badania i pobranie krwi. Po tym ciągle na tych plastikach. Mijały godziny i ciągle siedział. W końcu do pielęgniarek, do rejestracji, ale wszędzie się odbijał. Jak zrobił hałas i wpadł do lekarza po godzinie 17, to dowiedział się że jego badania "gdzieś zginęły". I biegiem kolejne pobranie. O 19 wylądował na oddziale...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:39Źródło komentarza: Niebezpiecznie na kaliskim SORze. 4 poszkodowanych ratownikówAutor komentarza: ABCTreść komentarza: Znów chcą wprowadzić dożywotni program „rodzina na swoim”Data dodania komentarza: 2.04.2025, 19:51Źródło komentarza: To strzał w kolano? To zrobi Trzaskowski, jeśli wygra wyboryAutor komentarza: BTRTreść komentarza: Komentarze pełne niby nienawiści? Poczytaj jak oni nas kochali i kochają hajlując pod pomnikami Bandery i Suchewycza to zobaczysz miłość. Wołyń pamiętamy, nigdy nie wybaczymy a jedyne co łączy nasze kraje to nierozliczone ludobójstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:51Źródło komentarza: „Zszokowani skalą zniszczeń” Jednym ze sprawców 12- letni UkrainiecAutor komentarza: MichalTreść komentarza: My wolimy i kochamy ukre z wo lynia i mocno opalonychData dodania komentarza: 2.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Pobili ich za czapkę w barwach KKS Kalisz. „Straciłem wiarę w ludzi”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama