Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Hydranty czy atrapy?

Gdy w marcu przy ul. Romańskiej pożar trawił dom, strażacy w poszukiwaniu wody nie podłączyli się do pobliskiego hydrantu; zawór zamurowano przy okazji robót drogowych. W Kaliszu znajduje się kilkaset takich urządzeń. Zaledwie kilkadziesiąt z nich jest sprawnych i w pełnej gotowości.
Hydranty czy atrapy?

Nie był to odosobniony przypadek. Dość często zdarza się, że w czasie akcji gaśniczej strażacy nie mogą skorzystać z najbliższego hydrantu. - Te albo nie działają, albo jeśli nawet są sprawne to są np. zastawione przez samochody. Szczególnie jeśli są to hydranty podziemne – mówi Wieńczysław Prokop, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. Czyli takie wmurowane w ziemię, a widoczne tylko i wyłącznie dzięki włazowi. W dzień łatwo je odnaleźć, jeśli nie zaparkują na nim samochody. W nocy jest zdecydowanie trudniej. Dlatego PSP sporządziła listę minimalnej ilości hydrantów naziemnych – wystających z chodników, które powinny znaleźć się w naszym mieście. Według niej urządzeń powinno być 125. – A jest ich 20. Miasto, zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie przeciwpożarowym płaci za utrzymanie hydrantów w sprawności. Takich w Kaliszu, łącznie z podziemnymi, jest w tym momencie około 70 – wyjaśnia Aleksander Quoos, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kaliszu.  

Miasto za ich konserwację oraz przeglądy płaci Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji. To na jego sieci powstają hydranty. W czasie budowania kolejnych nitek, co jakiś czas budowany jest hydrant. Jednak większość, po zakończeniu prac, przestaje być potrzebna. - Gdybyśmy musieli utrzymać w gotowości wszystkie hydranty to koszty byłyby ogromne – mówi Roman Wiertelak, prezes PWiK. – W ogóle zużycie wody w tych, które są na wykazie znanym PSP jest tak niewielkie, że stawia pod znakiem zapytania celowość utrzymania tej sieci – dodaje.

W ubiegłym roku straż, według faktury, którą PWiK wystawiło Miastu, zużyło 230 metrów sześciennych wody za 620 złotych. Z opinią, że hydranty są nieprzydatne nie zgadza się komendant PSP w Kaliszu. - Prezes Wiertelak, który produkuje hektolitry wody może uważać, że to niewiele. Oczywiście my, jadąc na pożar, mamy wodę w zbiornikach i z niej korzystamy. Ilość zużytej wody zależy jednak od wielkości i lokalizacji pożaru. Jeśli wyczerpiemy wodę ze zbiorników musimy je uzupełnić. Najlepiej w pierwszym z możliwych hydrantów, co przyspiesza akcję ratowniczą – wyjaśnia Prokop. 

W przypadku ul. Romańskiej, hydrant znajdujący się tuż obok palącej się posesji nie był w wykazie tych utrzymywanych przez Miasto. Jednak strażacy próbowali się podłączyć właśnie pod to urządzenie. Okazało się, że nie mogą znaleźć zaworu. Ten najprawdopodobniej został zamurowany w czasie zakładania chodnika. Strażacy musieli podłączyć się do znajdującego się kilkaset metrów dalej hydrantu przy siedzibie OSP w Sulisławicach. Podobna sytuacja miała miejsce w czasie pożaru młyna przy ul. Częstochowskiej. Hydrantów nie ma też np. wzdłuż ul. Poznańskiej. To tylko kilka przykładów. - Mamy wykaz miejsc, gdzie sprawne, naziemne hydranty powinny się znajdować. Jak już wspomniałem Miasto płaci w tym momencie za 70, w tym 20 naziemnych. Zgodnie z planem, chcemy by około 10 hydrantów rocznie zamieniać na naziemne. W najbliższym czasie takimi staną się hydranty przy siedzibach OSP czyli przy ul. Sulisławickiej, Biskupickiej i Starożytnej – zapewnia Aleksander Quoos.

Dla strażaków sieć hydrantów jest ważna właśnie ze względu na sprawność przeprowadzanych akcji. Im więcej takich urządzeń sprawnych, tym działania gaśnicze przebiegają sprawniej. Nawet jeśli część hydrantów nie jest na tzw. liście przeciwpożarowej. - Zgodnie z przepisami, wracając z akcji musimy uzupełnić wodę w zbiornikach. Tak, by samochód odstawiany do garażu był gotowy do następnego wyjazdu. Oczywiście podłączamy się do hydrantów. To kolejny argument – mówi Prokop.

Nie tylko pożary w Kaliszu pokazują, że sieć hydrantów, im większa i sprawniejsza, pozwala uratować życie i mienie. W pożarze przy Romańskiej (na zdj. wyżej) nikt nie ucierpiał. Całkowicie spłonęło jednak całe wnętrze domu. W Starościnie w województwie lubuskim niesprawne hydranty sprawiły, że ponad 40  mieszkańców jednej z tamtejszych kamienic straciło dobytek całego życia. Strażacy po wodę musieli jeździć ponad 30 kilometrów do Słubic. Podobne zdarzenie miało miejsce w miniony weekend pod Gorzowem Wielkopolskim. W czasie gaszenia hali ciśnienie w hydrantach było zbyt małe, by móc z nich korzystać.

AW, zdjęcia autor, arch.    


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/