Połoniny bieszczadzkie
Bieszczady są doskonałym celem podróży dla wszystkich miłośników wędrówek. Oferują piękne, widokowe, długie połoniny, po których można spacerować i podziwiać dziewiczą przyrodę, która pozostaje na wyciągnięcie ręki. Amatorzy długich wędrówek pieszych mogą przy tym wybierać spośród wielu propozycji i szlaków, np. Połoninę Wetlińską, z przejściem grzbietem połoniny, od szczytu Smerek, przez przełęcz Orłowicza, grań Szarego Berda, do Hasiakowej Skały.
Warto wybrać się na popularny, mający 20 km szlak na Tarnicę i Halicz albo na Bukowe Berdo i Szeroki Wierch, uważany za jeden z najbardziej widowiskowych w Bieszczadach. Nie należy zapominać również o Połoninie Caryńskiej w Bieszczadach Wysokich, gdzie można podziwiać źródła strumieni, potoczki czy głębokie jary.
Wycieczka drezyną rowerową
Jedną z największych atrakcji Bieszczad stanowi przejazd drezyną rowerową. To propozycja aktywnej wycieczki dla małych i dużych turystów. Drezyny rowerowe znajdują się w Uhercach Mineralnych i w Ustrzykach Dolnych. Odjazdy odbywają się zgodnie z rozkładem, a każda drezyna jest przeznaczona dla 4 lub 5 osób. Trzeba przygotować się, że choć wycieczka wiedzie po przepięknych rejonach Bieszczad, to jednak wymaga pedałowania i siły nóg. Do wyboru jest kilka różnych tras.
Bieszczadzka kolej w lesie
Pod koniec XIX wieku w Bieszczadach powstała kolejka wąskotorowa, której celem było przewożenie drewna pomiędzy lasem a tartakami i beczkarniami. Dziś dzięki Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej-Majdanie dawna kolej została odbudowana. Turyści mogą wybrać się w podróż kolejką na trasie Majdan – Przysłup i Majdan – Balnica.
W świecie bieszczadzkich węglarzy
Pewną tradycją dla regionu bieszczadzkiego jest pozyskiwanie węgla drzewnego w procesie wypału węgla. Takiego wypału dokonywali silni, zahartowani mężczyźni, często żyjący samotnie w chatach z dala od innych ludzi. Obecnie tradycja ta powoli zanika, ale można jeszcze gdzieniegdzie spotkać węglarzy. Warto odwiedzić Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego nieopodal wsi Muczne.
Źródła Sanu
Jeden z dopływów rzeki San ma swoje źródło w Bieszczadach. Szlak widokowy „Źródła Sanu” jest godny uwagi turystów, ze względu na urokliwą okolicę, dziką, z ciekawą, tajemniczą historią. Szlak prowadzi przez nieistniejące już wsie – Bukowiec, Beniowa i Sianki oraz obok „Grobu Hrabiny”, gdzie znajdują się nagrobki bieszczadzkich Romea i Julii.
Gdzie nocować w Bieszczadach
Wspomnieliśmy o kilku ciekawych atrakcjach Bieszczad, które pozwalają wczuć się w atmosferę tych dzikich, choć nie najwyższych gór w Polsce. Pora zobaczyć, gdzie można nocować – w pensjonacie czy w hotelu - Bieszczady oferują bazę takich miejsc, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
We wspominanych Uhercach Mineralnych znajduje się trzygwiazdkowy hotel Solina Resort & SPA, nad brzegiem Jeziora Myczkowskiego. Zapewnia w cenie noclegu śniadania i obiadokolacje, dostęp do strefy wellness i fitness, a także możliwość korzystania z basenu zewnętrznego. W Lutowiskach mieści się znakomity Caryńska Resort & SPA, gwarantujący komfortowy wypoczynek, śniadania, nielimitowany dostęp do strefy spa czy rabat na zabiegi dla urody i zdrowia.
W miejscowości Berezka koło Polańczyka można zapewnić sobie noclegi nawet dla 6 osób w apartamentach Skalnica. Wi-Fi i parking są w cenie pobytu. W Polańczyku można spędzić czas na wypoczynku i podziwianiu Bieszczad w hotelu trzygwiazdkowym Karino SPA, z wyżywieniem, nielimitowanym dostępem do basenu, strefy saun oraz jacuzzi w cenie.
Napisz komentarz
Komentarze