Od kilkunastu lat kaliski oddział PTTK w Kaliszu włącza się aktywnie w świętowanie Międzynarodowego Dnia Zabytków, który w tym roku przypadał w minioną sobotę. Głównym celem rajdów i happeningów jest zwrócenie uwagi mieszkańców na potrzebę ochrony dziedzictwa naszej kultury. – Naszym celem jest pobudzanie kaliszan do refleksji na ten temat, na temat przemijania i na temat inwestowania w zabytki – mówi Jarosław Dolat, przewodnik PTTK w Kaliszu i organizator rajdu.
Szczególnie tę potrzebę dbania o nasze dziedzictwo organizatorzy chcą zaszczepiać w młodych ludziach. Stąd rajdy, nagrody, przebrania i wycieczka na ratuszową wieżę, gdzie czekali przewodnicy PTTK. – Chcemy, żeby od młodych ludzi to wszystko wynikało, bo jeśli jako młodzi ludzie nasiąkną tymi ideami ochrony dziedzictwa narodowego to będą mieli inny stosunek do tych obiektów – mówi Joanna Bruś-Kosińska, współorganizator rajdu.
Obiektami, na które dziś zwracano szczególną uwagę były kaliskie kamienice. Młodzi ludzie ze Studia Animatorów Kultury przebrali się za zaniedbane budynki i namawiali kaliszan do odnowienia ich oblicza. - Ja, kaliska kamienica, naprawdę czasami płaczę nad swoim losem. Chciałabym, żeby ktoś mnie odnowił. Potrzebna jest jakaś siła, jakiś wewnętrzny duch wspólny, który podniesie wszystkich ludzi razem, złapią się za ręce, wezmą pędzle w dłoń i ruszą ku kamienicom swoim! – apelowali uczestnicy happeningu. Część przywoływała nieistniejące już w Parku Miejskim rzeźby. - Byłoby świetnie umawiać się na randki: pod Psyche, pod Florą, czy pod Sandalarką – mówi uczennica Liceum Plastycznego, przebrana za tę ostatnią, najmniejszą z parkowych rzeźb.
Wtorkowy happening miał także zmotywować władze do dbania o zabytki najstarszego miasta. Organizatorzy nie ukrywali, że pokładają ogromne nadzieje w rewitalizacji. Liczą na zmianę nie tylko obiektów, ale także ludzi. - Prawda jest taka, że nie jest sztuką odnowić kamienice, ale sztuką jest utrzymać ją w takim stanie odnowionym, a nie żeby została zamalowana graffiti czy żeby została zdewastowana – dodaje Joanna Bruś-Kosińska.
Organizatorem rajdu był kaliski oddział PTTK, Liceum Plastyczne i Studium Animatorów Kultury.
Katarzyna Krzywda, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze