Program rządowy zakłada, że do 2032 roku azbest ma zniknąć ze wszystkich pokryć dachowych i obiektów budowlanych. O obowiązku usuwaniu azbestu od lat przypomina Urząd Miejski w Kaliszu. - Miasto finansuje usuwanie azbestu już od roku 2006. Wówczas jego ilość była szacowana na około 800 ton. Od tego czasu udało się usunąć ponad 100 ton azbestowych – mówi Anna Goździńska, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Miasto wybrało już firmę, która zajmuje się likwidacją azbestu. Wykonawca realizuje zlecenie za 60 groszy od kilograma. Średnio z każdego gospodarstwa wywożone są 2 tony azbestu, co daje około 1200 złotych za usunięcie chorobotwórczego włókna z jednego dachu. Całość na koszt Miasta. - Warunkiem sfinansowania tego zadania jest złożenie wniosku przez osobę fizyczną, która nie jest przedsiębiorcą, o sfinansowanie tych zadań, a jednocześnie złożenie do Prezydenta Miasta Kalisza lub do naszego wydziału informacji o ilości, rodzaju i miejscu występowania tych elementów zawierających azbest – dodaje Anna Goździńska.
Chociaż oferta z dofinansowaniem wydaje się atrakcyjna, to do tej pory do Urzędu Miejskiego w Kaliszu wpłynęło zaledwie 8 wniosków. Wielu właścicieli eternitowych dachów boi się lawiny kosztów rozpoczętej usunięciem azbestu. – Te pokrycia jeszcze nie są usunięte z powodów finansowych, bo to są duże koszty. Trzeba zauważyć, że te dachy mają ponad 40 lat. To nie tylko jest sam azbest, ale czasami trzeba wymieniać konstrukcje drewna – zauważa kaliszanin Stanisław Praczyński.
Dlatego niektórzy usuwaniem azbestu ze swoich gospodarstw zajęli się sami. Niestety demontując powierzchnie azbestowe na własną rękę, narażamy zdrowie swoje i swojej rodziny. Unieszkodliwianiem azbestu zajmują się wyspecjalizowane firmy. Dlatego najlepiej i najłatwiej skorzystać z pomocy samorządu. Nie dość, że Miasto zleci firmie usunięcie azbestu to jeszcze za to zapłaci. Niestety za nowy dach trzeba płacić samemu.
Ewelina Samulak, RED, fot. ES
Napisz komentarz
Komentarze