Ile wynosi wskaźnik WIBOR?
Na dzień 17 maja 2023 r. wskaźnik WIBOR 3M (dla okresu trzymiesięcznego) wynosi 6,90 %. Obecnie WIBOR utrzymuje się właśnie na poziomie 6,5 - 7%. Są to wartości wysokie, w szczególności dla kredytobiorców, którzy zaciągali kredyty w 2020 r. i 2021 r., kiedy WIBOR nie przekraczał 1%. Warto wskazać, że nie ma górnej granicy, do której wskaźnik WIBOR mógłby wzrosnąć. W chwili udzielania kredytu większość z kredytobiorców nie była świadoma ryzyka związanego z tego typu kredytem i nie została w sposób właściwy o nim pouczona. Daje to podstawę do zakwestionowania ważności całej umowy kredytu. Dlatego też wiele kredytobiorców decyduje się na złożenie do sądu pozew WIBOR. Argumentów przemawiających za wadliwością umów kredytowych ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR jest bowiem wiele.
Prognozy WIBOR
Wpływ na spadek lub wzrost stawki WIBOR mają stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Decyzja o obniżeniu stóp prowadzi do spadku stawki WIBOR. Wysokość stóp procentowych powiązana jest z aktualną sytuacją gospodarczą, w tym też inflacją. Jeżeli utrzymałby się wzrostowy trend inflacji to wówczas wątpliwym wydaje się spadek stóp procentowych, a w konsekwencji spadek wskaźnika WIBOR. Obecne prognozy WIBOR nie przewidują wzrostu wskaźnika. WIBOR należy jednak do wskaźników zmiennych, tak więc prognozy mogą z dnia na dzień stracić na aktualności z uwagi na czynniki nagłe, wyjątkowe, takie jak na przykład pandemia, wojna, nagły wzrost inflacji. Obecnie ekonomiści przewidują, że obniżka stóp procentowych ma mieć miejsce jesienią 2023 r. Są to jednak jedynie szacunki. Jeżeli dojdzie to obniżek to proces obniżek będzie procesem powolnym. To co obecnie można stwierdzić to to, że prawdopodobieństwo powrotu wskaźnika WIBOR do poziomu z 2020 roku, kiedy WIBOR nie przekraczał 1%, jest mało prawdopodobne.
Prognozy WIBOR 2025, z uwagi na daleki okres, nie są jeszcze dostępne. Nie jest możliwe określenie bowiem jak za dwa lata będzie wyglądała sytuacja w Polsce i na świecie. Jednak w 2025 roku ma nastąpić finalizacja procesu likwidacji WIBOR, w konsekwencji czego wskaźnik WIBOR przestanie być publikowany, a wszystkie dotychczasowe umowy z tym wskaźnikiem zostaną zmienione na wskaźnik WIRON.
WIRON 2025
Obecnie trwa proces zastępowania wskaźnika WIBOR nowym wskaźnikiem zwanym WIRON. Zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON podyktowana jest w głównej mierze zmianami dostrzeganymi na rynkach finansowych. Wprowadzenie wskaźnika WIRON ma dostosować realia polskiego rynku do realiów na rynkach międzynarodowych. Podaje się, że wskaźnik WIRON ma być mniej podatny na zmienne trendy finansowe. Jednak na uwadze należy mieć, że wskaźnik WIRON również będzie wskaźnikiem zmiennym. Całkowite wyeliminowanie stawki WIBOR ma nastąpić w 2025 roku. Do tego czasu banki mają oferować kredyty z oprocentowaniem opartym zarówno o wskaźnik WIBOR jak i WIRON. Automatycznie jednak wszystkie kredyty oparte o stawkę WIBOR w 2025 roku staną się kredytami ze stawką WIRON.
Napisz komentarz
Komentarze