Woda nieprzydatna do kąpieli. Powodem jest zakwit sinic – ten krótki komunikat sanepidu dotyczy Jeziora Mikorzyńskiego pod Koninem, a na to kąpielisko przyjeżdżało wielu turystów z całej Wielkopolski. Podobna sytuacja dotyczy kilku kąpielisk bliżej Poznania.
W Mikorzynie sanepid dziś ponownie zbada wodę. Stan wód stale monitoruje też inspekcja ochrony środowiska, która zwraca uwagę na zagrożenie dla ryb powodowane suszą. W wodach Wielkopolski inspektorzy odnotowali znaczny i niebezpieczny spadek stężenia tlenu, dodatkowo niski stan wód powoduje wzrost stężenia różnych zanieczyszczeń.
Często zdarza się, że dodatkowo do zbiorników wodnych trafiają duże ilości związków azotu i fosforu, pochodzące ze ścieków, przenawożenia upraw, a także z przekarmiania ryb, czy też w wyniku nadmiernego zarybienia zbiorników wodnych i sprzyjają silnym zakwitom sinic i glonów. Wówczas w takich zbiornikach zaczyna dramatycznie brakować tlenu – szczególnie w porze nocnej. W stosunku do rzek sytuacja w stawach i jeziorach jest jeszcze gorsza, ponieważ brakuje naturalnego przepływu wody i dostarczania na bieżąco tlenu – informuje Wielkopolski Inspektorat Ochrony Środowiska.
W wielu miejscach może następować tzw. przyducha czyli masowe śnięcie ryb. Rozwijające się w wodzie sinice mogą powodować podrażnienie skóry człowieka, po bezpośrednim kontakcie.
Napisz komentarz
Komentarze