Fortepian Cadenza posiada hermetyczną klawiaturę oraz konstrukcję ze stali nierdzewnej i betonu architektonicznego, dzięki czemu jest odporny na warunki atmosferyczne. Ma również wbudowany system nagłaśniający.
Instrument wędruje po Polsce, a jednym z przystanków na jego trasie jest nasze miasto. Działa w oparciu o cyfrową technologię. Będzie można na nim grać codziennie w godz. 8:00-22:00. Fortepian będzie rozbrzmiewał w Kaliszu do 4 września, ale niewykluczone, że w przyszłości zagości tutaj na stałe.
– Obecność fortepianu zewnętrznego w tym miejscu nie jest przypadkowa. Kalisz to miasto, w którym fortepiany obecne są od lat. Mieliśmy fabrykę Gustawa Arnolda Fibigera, późniejszą Calisię, w której produkowane były te szlachetne instrumenty, a ich jakość ceniono na całym świecie. Młodzież kształci się w Technikum Budowy Fortepianów i szkołach muzycznych, a na terenie miasta i w okolicy działa wiele firm specjalizujących się w renowacji fortepianów i pianin. Chcielibyśmy sprawdzić możliwości i walory fortepianu ze stali i betonu, ponieważ rozważamy umieszczenie go na stałe na Głównym Rynku – informuje prezydent Krystian Kinastowski
Będzie to bardzo dobra wizytówka naszego miasta i atrakcja dla kaliszan i turystów.
Zapraszamy wszystkich pianistów, również amatorów, do korzystania z tego unikatowego instrumentu. A tych, którzy chcieliby wystąpić z krótkim recitalem, zachęcamy do kontaktu: [email protected] - czytamy w komunikacie Miasta
O koncertach będziemy informować na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych.
Jako pierwsi instrument testowali dziś Maria Judasz, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera, która studiuje obecnie w Warszawie oraz Michał Stępień, absolwent Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu, którego grę można usłyszeć w kościele katedralnym Parafii pw. św. Mikołaja w Kaliszu.
Napisz komentarz
Komentarze