Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sztuka wyceny przedsiębiorstwa: czyli jak dobrze wycenić swój biznes?

Wycena przedsiębiorstwa to skomplikowany proces, który coraz częściej wykonywany jest w różnych celach przez przedsiębiorców i właścicieli zarówno mniejszych firm, jak i dużych korporacji. Jak podejść do wyceny przedsiębiorstwa, by ta okazała się skuteczna? Sprawdźmy to.
  • Źródło: artykuł sponsorowany

Wycena przedsiębiorstw - czym jest?

Czym dokładnie jest proces wyceny firmy? To zbiór działań, który ma na celu analizę dokumentów finansowych i niefinansowych, otoczenia spółki, jej strategii działania i specyfiki branży w celu ustalenia realnej, prawdziwej wartości firmy. Temat wartości jest poruszany z wielu przyczyn, między innymi:

do ustalenia ceny w przypadku transakcji kapitałowych, jaką jest sprzedaż czy kupno firmy;

do celów weryfikacji zdolności kredytowej lub zabezpieczenia kredytu;

do potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem;

w czasie transakcji fuzji czy podziału przedsiębiorstw;

dostarczenie niezbędnych informacji o funkcjonowaniu firmy.

To tylko kilka przyczyn, dla których wycena wartości biznesu może okazać się ważnym dokumentem, formalizującym kwestie wartości całego biznesu. Coraz częściej zdarza się jednak, że przedsiębiorcy są najzwyczajniej w świecie ciekawi, ile obecnie jest warta firma, której poświęcili większość swojego życia.

Wyceny przedsiębiorstw - co brać pod uwagę?

Jakie dokumentu musi dostarczyć wyceniane przedsiębiorstwo? Przede wszystkim dokumenty, które pozwolą na oszacowanie obecnej wartości rynkowej i kondycji firmy, jej majątku oraz wszelkich zdarzeń mających wpływ na zwiększenie lub zmniejszenie wartości przedsiębiorstwa. A zatem podstawowe elementy niezbędne do wyceny udziałów przedsiębiorstwa to bilans potrzebny do wyceny pewnych typów aktywów, wykorzystanie rachunku przepływów pieniężnych, rachunku zysków i strat, podatkowej księgi przychodów, a także innych dokumentów ewidencjonujących aktywa trwałe i obrotowe.

Oprócz tego wycena przedsiębiorstwa obejmuje także dodatkową analizę sytuacji firmy na rynku. Pozwala to na wykorzystanie metody wyceny przedsiębiorstwa i uwzględnienie innych, dodatkowych kwestii, jak analiza aktywów niematerialnych lub potencjał firmy w branży.

Na podstawie wszystkich tych danych specjaliści Sipex - wycena nieruchomości i przedsiębiorstw biegli w wycenie przedsiębiorstwa decydują o tym, jaka metoda wyceny będzie optymalna. Powszechne krajowe zasady wyceny uwzględniają między innymi:

Metoda majątkowa, w ramach której wymienić możemy metody skorygowanych aktywów netto, metody wartości odtworzeniowej oraz metody rynkowej wartości likwidacyjnej;

Metoda dochodowa, czyli metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych, metodę skorygowanej wartości początkowej;

Metoda opcji realnych;

Metoda porównawcza.

Wszystkie ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw (szczególnie często stosowane metody dochodowe) są skuteczne, a ich dobór uzależniony jest od konkretnych czynników uwarunkowanych sytuacją firmy i celem wyceny.

Wycena spółki - od czego zależy sukces?

Jak wycenić przedsiębiorstwo do sprzedaży? To pytanie, które zadaje sobie każdy przedsiębiorca stojący przed perspektywą finalizacji transakcji sprzedaży swojej firmy. Uprzedzamy - standardy wyceny przedsiębiorstwa sprawiają że samodzielne wykonanie tego procesu w praktyce nie jest możliwe i niezbędne będzie wsparcie ekspertów z kancelarii specjalizującej się w wycenach spółek.

Prawidłowa wycena przedsiębiorstwa zależy między innymi od kompletności i poprawności przedstawionych danych, znajomości branży i specyfiki procesów realizowanych w firmie - to wszystko przy wykorzystaniu metod wyceny. To trudne zadanie, któremu może podołać jedynie zespół profesjonalistów.

Dlaczego warto postawić na wycenę przedsiębiorstwa?

Wycena przedsiębiorstwa realizowana przez kancelarię zapewni nam szybką, sprawną i to, co najważniejsze - prawdziwą wartość przedsiębiorstwa. To wiedza, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów - starając się podnieść cenę transakcji kapitałowej, tworząc długoterminową strategią dla dalszych działań, lub po prostu uzyskując tę informację dla własnej satysfakcji.

Proces wyceny przedsiębiorstwa zostanie zrealizowany od A do Z z naszym udziałem - na każdym kroku będziemy informowani o tym, jakie procesy są wykonywane i czemu służą. To pozwoli na świadome uczestnictwo w procesie wyceny i możliwość zwiększenia swoich kompetencji w zakresie samodzielnego szacowania konkretnych składników majątku firmowego.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama