Zakończono modernizację oczyszczalni ścieków w Cielczy pod Jarocinem, która obsługuje mieszkańców całej Aglomeracji Jarocińskiej. Inwestycja kosztowała ponad 286 milionów złotych, z czego większość środków pochodzi z Unii Europejskiej i z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Teraz nie jest to już tylko oczyszczalnia ścieków, ale Zakład Odzysku Surowców.
Nowoczesna technologia, którą do tej pory zastosowano dopiero w czterech europejskich miastach odzyskuje z nieczystości tzw. biogeny, czyli pierwiastki, które służą do produkcji nawozów. Dzięki temu spółka będzie produkować organiczny nawóz mineralny mineralwit. Taki granulat będzie wykorzystywany do nawożenia pól i terenów zielonych. Instalacja z osadów kanalizacyjnych odzyskuje też biogaz. Dzięki temu oczyszczalnia produkuje na własne potrzeby 60 procent potrzebnej do działania energii elektrycznej i 100 proc. energii cieplnej na potrzeby spółki.
– Jestem przekonany, że uruchomienie innowacyjnej w skali kraju, tym samym jedynej w Polsce instalacji do odzysku biogenów w celu ich ponownego wykorzystania, oraz zmodernizowanie tych istniejących, w odczuwalny i pozytywny sposób wpłynie na poziom i jakość życia mieszkańców Jarocina oraz bezpieczeństwo ekologiczne regionu. - – mówi Artur Michalski, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.
Chciałem, aby w Gmina Jarocin powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Jest nawet lepiej niż zakładałem, bo po zrealizowaniu projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin” oczyszczalnia w Cielczy w zasadzie przestała istnieć, stając się Zakładem Odzysku Surowców. Produkowane są tu: energia elektryczna i cieplna oraz nawozy mineralne. – mówi Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.
Częścią inwestycji jest też nowa stacja uzdatniania wody w Stefanowie z technologią odwróconej osmozy zapewniającą dostawy wody o lepszych parametrach jakościowych.
Napisz komentarz
Komentarze