1 października Akademia Kaliska mocą ustawy sejmowej została przekształcona w Uniwersytet Kaliski, w 3 lata po tym jak PWSZ Kalisz stał się Akademią. W tym roku uruchomiono kierunek lekarski. Rekrutacja studentów – przyszłych lekarzy trwała równolegle do przygotowania infrastruktury i wszystkich formalności. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej uczelnia nie jest gotowa do kształcenia lekarzy.
NIL powołuje się na uchwałę Polskiej Komisji Akredytacyjnej z 2022 roku, w której Komisja negatywnie oceniła warunki prowadzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Kaliskim, warunki te – zdaniem Izby Lekarskiej – nie poprawiły się do dzisiaj.
- Uczelnia nie zapewnia infrastruktury niezbędnej do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim. Brak informacji o liczbie sal wykładowych i seminaryjnych, z których korzystają studenci Akademii Kaliskiej, oraz brak informacji o całkowitej liczbie studentów nie pozwala na ocenę dostępności miejsc w tych salach dla studentów wnioskowanego kierunku. Uczelnia deklaruje, że buduje Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych (drugie?), w którym będą nowe sale wykładowe i seminaryjne, ale nie informuje o zaawansowaniu budowy i planowanym terminie oddania MCSM do użytku.
Uczelnia nie zapewnia odpowiedniego do potrzeb kierunku lekarskiego wyposażenia pracowni anatomii. Brakuje na przykład stołu anatomicznego czy programów komputerowych do nauki anatomii (...)
Uczelnia deklaruje, że zajęcia w prosektorium będą odbywać się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu, jednak nie przedstawia odrębnej umowy w tym zakresie ani żadnej informacji o wyposażeniu prosektorium szpitalnego (..) - to niektóre z zarzutów Naczelnej Izby Lekarskiej.
Izba Lekarska podaje też , że Uniwersytet Kaliski nie ma szeregu koniecznych pracowni, a układ kolejności zajęć jest nieprawidłowy np. zajęcia z farmakologii klinicznej zaplanowano w semestrze X, tymczasem wiedza z tego zakresu powinna być wykorzystywana podczas zajęć z medycyny klinicznej - brak zajęć z anatomii na pierwszym roku.
- Dopuszcza się możliwość popełnienia przestępstwa na niekorzyść osób przystępujących do rekrutacji, jak i osób, które podjęły studia na ww. kierunku, albowiem - zgodnie z wiedzą Lekarskiego Samorządu Zawodowego - uczelnia taka nie spełnia standardów kształcenia przygotowującego do wykonania zawodu lekarza, a tym samym będzie to rodzić przeszkodę do uzyskania prawa wykonania zawodu – informuje Naczelna Izba Lekarska.
NIL powołuje się na art. 160 k.k. „§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat (...)”.
Zainteresowanie kierunkiem lekarskim w Kaliszu było bardzo duże. Chętnych było ponad 1500, przyjęto 90 osób.
Pełną treść zawiadomienia NIL-u do prokuratury w sprawie Uniwersytetu Kaliskiego znajdziecie w załączniku poniżej. Jak dotąd Uczelnia nie odniosła się publicznie do stawianych jej zarzutów.
Napisz komentarz
Komentarze