Branżowe Centra Umiejętności to inwestycja za ponad 1,4 mld zł polegająca na utworzeniu 120 nowoczesnych Branżowych Centrów Umiejętności w całej Polsce w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego. Formuła BCU jest nowością w systemie oświaty, wykraczającą poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży.
– Szkolenie zawodowe jest kluczem do sukcesu gospodarczego i właśnie w tym celu powstają Branżowe Centra Umiejętności, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie wielu branż – podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
BCU będą odgrywały istotną rolę w przygotowaniu kadr na potrzeby gospodarki w wielu dziedzinach. Oferta BCU będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników w obszarze danej dziedziny zawodowej. BCU pełnić będą cztery funkcje: edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną.
Konkurs jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, ale obecnie prefinansowany ze środków krajowych pochodzących z Polskiego Funduszu Rozwoju.
Przewiduje się utworzenie co najmniej 20 BCU do końca 2023 r. a kolejnych 100 do końca 2024 r. BCU wzmocnią tym samym reformę kształcenia zawodowego wdrażaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki od 2019 r.
Napisz komentarz
Komentarze