sobota, 12 października 2024 03:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zmiana funkcjonowania PSZOK-u

Jak pozbyć się śmieci i odpadów? Są dwa sposoby: wyrzuć je do odpowiednich pojemników i worków lub zawieź do PSZOK-u. Nie wiesz co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi? Odpowiadamy - zostaw je nieodpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). A od 1 listopada punkt otwarty jest dwa razy w tygodniu.
Zmiana funkcjonowania PSZOK-u

Autor: fot. Marcelina Pietrzak - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza

Od 1 listopada nastąpi zmiana dni funkcjonowania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Piwonickiej 6.

Do 31 marca PSZOK czynny będzie dwa dni w tygodniu. 

  • W środy w godz. 10:00-17:00,
  • W soboty w godz. 10:00-15:00,

z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. 

Co to jest PSZOK? To miejsce zbiórki i czasowego magazynowania odpadów selektywnie zebranych, dostarczonych przez właścicieli nieruchomości.

Gdzie mieści się PSZOK? W Kaliszu przy ul. Piwonickiej 6

Chcesz pozbyć się śmieci i odpadów? Są dwa sposoby: wyrzuć je do odpowiednich pojemników i worków lub zawieź do PSZOK-u. Nie wiesz co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi? Odpowiadamy - zostaw je nieodpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Co możesz zostawić w PSZOK-u:

  • papier - opakowania z papieru i tektury: kartony, torebki papierowe, gazety, czasopisma, foldery, książki, zeszyty, papier szkolny, biurowy, ulotki itp. Należy pamiętać, by usunąć zszywki, plastikowe okładki oraz metalowe i plastikowe części opakowań.
  • metale i tworzywa sztuczne, w tym butelki typu PET i po chemii gospodarczej, kubeczki po lodach, margarynach, jogurtach, plastikowe nakrętki, puszki po napojach i konserwach, worki, reklamówki, drobny złom żelazny, metale kolorowe itp. Nie będą przyjmowane: opakowań z zawartością, zderzaków samochodowych kołpaków, plastików samochodowych itp.
  • szkło - pakowania ze szkła: bezbarwne i kolorowe, słoiki i butelki bez zawartości i nakrętek, opakowania szklane po kosmetykach itp., także szyby okienne, drzwiowe itp.
  • opakowania wielomateriałowe: puste kartoniki po sokach, zupach, mleku itp.
  • odpady ulegające biodegradacji, np. skoszona trawa, liście, drobne gałęzie, drzew, krzewów, kora drzew, kwiaty,
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe, np. tapczany, fotele, pufy, wykładziny, dywany, linoleum, materace, pierzyny poduszki, duże zabawki, parasole ogrodowe, meble ogrodowe,
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne (lodówki, chłodziarki itp.), małe i duże urządzenia elektryczne i elektroniczne (komputery, odkurzacze, pralki, wentylatory, telefony itp.). Nie przyjmuje się sprzętu zdekompletowanego.
  • przeterminowane leki, farby, lakiery, przeterminowane oleje i tłuszcze (zamknięte w szczelnych niecieknących, oznakowanych opakowaniach),
  • zużyte opony (4 sztuk na rok od samochodu osobowego z gospodarstwa domowego),
  • zużyte baterie akumulatory,
  • odpady budowlane i rozbiórkowe (300 kg z gospodarstwa domowego, powstałe w wyniku prowadzenia we własnym zakresie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru prowadzenia robót budowlanych, do właściwego organu administracji), np. beton oraz gruz betonowy, gruz ceglany, zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, ceramiki glazury, terakoty, styropian, papa, kabina prysznicowa,
  • odzież, tekstylia. Nie przyjmuje się jednak ścinków czy skrawków materiałów, włóczek, przędzy poprodukcyjnej.
  • odpady medyczne powstałe w gospodarstwach domowych, np. podczas samodzielnego wykonywania zastrzyków, drobnych zabiegów po urazach i operacjach czy w przypadku przewlekłych chorób). Nie przyjmuje się jednak odpadów medycznych, wenflonów i opatrunków. Nie przyjmuje się olei i tłuszczy niewiadomego pochodzenia oraz farb tuszy i klei bez etykiety, olei w cieknących pojemnikach.

Od kogo przyjmowane są odpady w PSZOK?

  • właścicieli nieruchomości, którzy zamieszkują na terenie Kalisza,
  • upoważnionych osób,
  • osób posiadających zaświadczenie wystawione przez właściciela lub zarządcę nieruchomości wielolokalowej; konieczne jest okazanie dowodu tożsamości

 

Jeśli masz wątpliwości czy dany odpad kwalifikuje się do oddania do PSZOK, zadzwoń: 62 504 97 66


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bodek 25.10.2023 15:23
Na tym kaliskim pszoku pracownicy większość pewnie skończyła nie więcej jak osiem klas szkoły zachowują się jakby to od nich zależało czy Ci przyjmą gabaryty czy też nie 😂😂 byłem tam dwa razy aż dwa i uważam że te gminne pszoki to jest to o co chodziło ustawodawcy

Mec 25.10.2023 13:46
Czyli jak będę miał odkurzacz bez rury czy pralkę bez silnika to mi go nie przyjmą? Napisane było że nie przyjmują sprzętu zdekompletowanego.

Lubuszanin 24.10.2023 21:11
Mieszkam obecnie w miasteczku 15 tys. mieszkańców (cała gmina ma 26 tys. , czyli ok. 4 razy mniej niż Kalisz) . U nas PSZOK jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 14-18 oraz w soboty od 9 do 16. Dla takiej metropolii, która chce być miastem wojewódzkim , dwa dni w tygodniu to wstyd.

miechu 24.10.2023 21:19
I do tego w Kaliszu limit 250 kg na mieszkańca.... w lesie przyjmują bez limitów i 24h.

Bodek 25.10.2023 15:19
Do tego dążą

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama