Minister kultury podkreślił, że podpisanie umowy o współprowadzeniu oznacza dodatkowe środki w budżecie instytucji.
Współprowadzenie przez MKiDN polega na tym, że resort dokłada środki do budżetu instytucji w dotacji podmiotowej i dotacjach inwestycyjnych. Kolejka chętnych do współprowadzenia jest bardzo długa. Kryteriami doboru dla takich instytucji jest przede wszystkim wysoki poziom artystyczny i znaczenie ponadregionalne – powiedział prof. Piotr Gliński.
Szef resortu kultury wskazał, że Filharmonia Kaliska słynie nie tylko z tego, że znajduje się w jednym z najstarszych polskich miast, ale także ze swoich osiągnięć w obszarze kultury i muzyki.
Filharmonia ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. działająca w instytucji Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej w 2014 r. zdobyła nagrodę Grammy za album „Night in Calisia” z udziałem Randy’ego Breckera i Włodzimierza Pawlika. Bardzo się cieszę, że MKiDN może współprowadzić Filharmonię Kaliską i mam nadzieję, że ma ona przed sobą wspaniałą przyszłość – powiedział minister kultury.
Prof. Piotr Gliński przekazał, że wniosek Prezydenta Miasta Kalisza w sprawie objęcia Filharmonii Kaliskiej współprowadzeniem wpłynął do MKiDN 27 stycznia 2023 r., a już w lutym wyrażono zamiar podjęcia rozmów w tej sprawie.
Proces uzgadniania wzajemnych warunków i przygotowania do wspólnego prowadzenia instytucji kultury jest długi. Trzeba pamiętać, że prowadzenie takich instytucji przez samorządy nie zawsze przynosiło oczekiwane efekty, ponieważ nie są one w stanie podołać wszystkim obowiązkom i w uzasadnionych sytuacjach państwo polskie powinno je wspierać. Tak jest także w tym przypadku. We wrześniu doszliśmy do porozumienia i dzisiaj możemy podpisać odpowiednie dokumenty – powiedział szef resortu kultury.
Minister kultury poinformował, że dzięki podpisanej umowie Filharmonia Kaliska będzie wspierana kwotą co najmniej 1 mln 220 tys. zł rocznie.
To jest minimum, do którego się zobowiązujemy, jednak możliwe są także dotacje celowe i inwestycyjne. Nasze instytucje często z nich korzystają. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ dzięki temu oferta polskiej kultury jest bogatsza. Dobrze prowadzone instytucje lokalne, muzyczne czy muzealne zasługują na to, aby otrzymać wsparcie od państwa polskiego – zakończył prof. Piotr Gliński.
O Filharmonii
Filharmonia Kaliska powstała w 1974 roku z inicjatywy dyrygenta Andrzeja Bujakiewicza jako Kaliska Orkiestra Symfoniczna, w której skład wchodzili głównie uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. W 1993 roku instytucję przekształcono w Filharmonię Kaliską, której organizatorem zostało Miasto Kalisz. Aktualną siedzibą Filharmonii jest historyczny budynek nad Prosną, gdzie funkcjonuje Dom Muzyka, mieszczący biura oraz mieszkania muzyków.
W skład Filharmonii wchodzą: Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna Ensemble Frederic oraz zespoły kameralne. Koncerty odbywają się w Auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, będącego jednostką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, otrzymując w 2014 roku nagrodę Grammy za album „Night in Calisia” z udziałem Randy’ego Breckera i Włodzimierza Pawlika. Orkiestra Kameralna Ensemble Frederic, wykonująca repertuar od baroku do muzyki współczesnej, związana jest z Pałacem Myśliwskim Radziwiłłów w Antoninie.
Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Filharmonię Kaliską jest Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski.
Napisz komentarz
Komentarze