Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wielki prestiż dla Filharmonii i całego Miasta. Podpisano wyjątkową umowę!

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski oraz minister Piotr Gliński podpisali w środę umowę o współprowadzeniu Filharmonii Kaliskiej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Kalisz. Minister kultury poinformował, że dzięki podpisanej umowie Filharmonia będzie wspierana kwotą co najmniej 1 mln 220 tys. zł rocznie.
Wielki prestiż dla Filharmonii i całego Miasta. Podpisano wyjątkową umowę!

Autor: MKiDN

Minister kultury podkreślił, że podpisanie umowy o współprowadzeniu oznacza dodatkowe środki w budżecie instytucji.

Współprowadzenie przez MKiDN polega na tym, że resort dokłada środki do budżetu instytucji w dotacji podmiotowej i dotacjach inwestycyjnych. Kolejka chętnych do współprowadzenia jest bardzo długa. Kryteriami doboru dla takich instytucji jest przede wszystkim wysoki poziom artystyczny i znaczenie ponadregionalne – powiedział prof. Piotr Gliński.

Szef resortu kultury wskazał, że Filharmonia Kaliska słynie nie tylko z tego, że znajduje się w jednym z najstarszych polskich miast, ale także ze swoich osiągnięć w obszarze kultury i muzyki.

Filharmonia ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. działająca w instytucji Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej w 2014 r. zdobyła nagrodę Grammy za album „Night in Calisia” z udziałem Randy’ego Breckera i Włodzimierza Pawlika. Bardzo się cieszę, że MKiDN może współprowadzić Filharmonię Kaliską i mam nadzieję, że ma ona przed sobą wspaniałą przyszłość – powiedział minister kultury.

Prof. Piotr Gliński przekazał, że wniosek Prezydenta Miasta Kalisza w sprawie objęcia Filharmonii Kaliskiej współprowadzeniem wpłynął do MKiDN 27 stycznia 2023 r., a już w lutym wyrażono zamiar podjęcia rozmów w tej sprawie.

Proces uzgadniania wzajemnych warunków i przygotowania do wspólnego prowadzenia instytucji kultury jest długi. Trzeba pamiętać, że prowadzenie takich instytucji przez samorządy nie zawsze przynosiło oczekiwane efekty, ponieważ nie są one w stanie podołać wszystkim obowiązkom i w uzasadnionych sytuacjach państwo polskie powinno je wspierać. Tak jest także w tym przypadku. We wrześniu doszliśmy do porozumienia i dzisiaj możemy podpisać odpowiednie dokumenty – powiedział szef resortu kultury.

Minister kultury poinformował, że dzięki podpisanej umowie Filharmonia Kaliska będzie wspierana kwotą co najmniej 1 mln 220 tys. zł rocznie.

To jest minimum, do którego się zobowiązujemy, jednak możliwe są także dotacje celowe i inwestycyjne. Nasze instytucje często z nich korzystają. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ dzięki temu oferta polskiej kultury jest bogatsza. Dobrze prowadzone instytucje lokalne, muzyczne czy muzealne zasługują na to, aby otrzymać wsparcie od państwa polskiego – zakończył prof. Piotr Gliński.

O Filharmonii

Filharmonia Kaliska powstała w 1974 roku z inicjatywy dyrygenta Andrzeja Bujakiewicza jako Kaliska Orkiestra Symfoniczna, w której skład wchodzili głównie uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu. W 1993 roku instytucję przekształcono w Filharmonię Kaliską, której organizatorem zostało  Miasto Kalisz. Aktualną siedzibą Filharmonii jest historyczny budynek nad Prosną, gdzie funkcjonuje Dom Muzyka, mieszczący biura oraz mieszkania muzyków.

W skład Filharmonii wchodzą: Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna Ensemble Frederic oraz zespoły kameralne. Koncerty odbywają się w Auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, będącego jednostką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, otrzymując w 2014 roku nagrodę Grammy za album „Night in Calisia” z udziałem Randy’ego Breckera i Włodzimierza Pawlika. Orkiestra Kameralna Ensemble Frederic, wykonująca repertuar od baroku do muzyki współczesnej, związana jest z Pałacem Myśliwskim Radziwiłłów w Antoninie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Filharmonię Kaliską jest Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jassmin 11.11.2023 18:55
To potwierdzenie powstania nowoczesnej sali koncertowej w Kaliszu to wspaniała wiadomość, to potwierdzenie skali wartości Kalisza muzyką stojącego, a festiwalami muzycznymi w zaczynając od OFAB, a kończąc na MFPJ.

kaczka 10.11.2023 16:46
PIS nie ma już legitymacji do podejmowania decyzji.

Krzysztof 1965 10.11.2023 08:13
Pieniądze nie śmierdzą

xxx 09.11.2023 19:45
fajnie jest rozdawać na lewo i prawo jak się kończy kadencje, niech martwią się następni, typowe pisowskie Dyzmy, ciekawe że jakoś przez osiem lat nie było zainteresowania

Tomek 09.11.2023 18:57
Powiem krótko. Ok. Filharmonie, teatry, muzea muszą być dotowane bo nie wszystkie utrzymają się bez dotacji. Ci co nie chodzą będą zawsze narzekać, że jego pieniądze idą na rzeczy, których on nie chce. Wolnorynkowcy też nie będą zadowoleni, ale tak kultura by upadła. Inna sprawa, że niektóre chore pomysły są dotowane. Ja też płacę na disco polo i biesiady w TVP, a nie mogę tego słuchać. Taki klimat.

Punisher 09.11.2023 21:16
Brawo. Popieram. Kultura przede wszystkim... tego niestety brakuje, a błazenady za to wszędzie w bród.

Optymista 09.11.2023 14:07
Super, w końcu będą bilety za pół ceny.... Bo obecne są zbyt wysokie jak na poziom gry i dyrygentury naszej filharmonii.

kaka 09.11.2023 12:01
Jemu tak na złość robią za każdym razem zdjęcia z wygiętym dziubkiem czy taka teraz moda? Fajnie dla filharmonii, bo zasługują, ale kk ...

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama