Kategorię elektrośmieci obejmują zużyte urządzenia. Ze względu na rozwój technologii i pojawiające się na rynku w szybkim tempie urządzenia, wzbogacane w coraz to nowsze funkcjonalności, liczba elektroodpadów wzrasta. Odbiór elektroodpadów realizowany jest przez wyspecjalizowane w tym celu firmy, dysponujące niezbędnymi uprawnieniami oraz pozwoleniami.
Dlaczego elektroodpady muszą być poddawane utylizacji?
Ilość generowanych na całym świecie śmieci jest niewyobrażalna. Oczywiście są to nie tylko odpady komunalne, ale także śmieci niebezpieczne, elektroodpady czy odpady pobudowlane. Elektrośmieci to szczególny rodzaj odpadów. Zalicza się do nich urządzenia i sprzęty codziennego użytku. Oczywiście zabronione jest umieszczanie elektrośmieci w tradycyjnych kontenerach na odpady komunalne. Głównie ze względu na fakt, iż bardzo często sprzęt złożony jest z niebezpiecznych substancji – np. bromu, kadmu, chromu, rtęci lub ołowiu. Substancje te są nie tylko bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego, ale także dla zdrowia człowieka. Ważnym powodem, dla którego konieczna jest właściwa utylizacja urządzeń, jest również to, że produkcja wielu sprzętów wymaga użycia cennych i ciężko dostępnych materiałów – np. skandu, neodymu, samaru, gadolinu, holmu, tulu, iterbu bądź lutetu.

Postęp technologiczny sprawia, że producenci różnych urządzeń nieustannie wprowadzają na rynek nowe modele, wyposażane w nowoczesne funkcje. Użytkownicy wymieniają zatem swoje sprzęty, nawet w sytuacji, ich sprawnego działania.
Czym są elektrośmieci?
W kategorię elektroodpadów wpisać możemy automaty do wydawania – np. przekąsek lub napoi, czujniki, termostaty, urządzenia pomiarowe, analizatory, sprzęt laboratoryjny, konsole do gier, zabawki z elektrycznymi częściami, wiertarki, piły, maszyny do szycia, lampy, oprawy oświetleniowe, odbiorniki radiowe i telewizyjne, kamery, sprzęt video, instrumenty muzyczne, głośniki, komputery, telefony, teleksy, drukarki, faksy, odkurzacze, tostery, frytkownice, wagi, zegarki, chłodziarki, zamrażarki, pralki, zmywarki, wentylatory, grzejniki elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne.
Odbiór elektroodpadów Warszawa może być realizowany wyłącznie przez upoważnioną do tego celu firmę – np. proeko recykling. Przede wszystkim konieczne jest, aby posiadała ona niezbędne uprawnienia oraz pozwolenia, dzięki którym może wykonywać wywóz śmieci Warszawa w miejsce składowania bądź utylizacji. Ważna jest także flota samochodowa, która musi być wyspecjalizowana do przewożenia elektroodpadów.
Napisz komentarz
Komentarze