Co to jest korona pełnoceramiczna?
Korona pełnoceramiczna jest jednym z dostępnych sposobów na uzupełnienie protetyczne w jamie ustnej pacjenta. Cechą charakterystyczną w ich przypadku jest zastosowanie do ich wytworzenia wyłącznie porcelany – zarówno sama korona, jak i jej podbudowa wykonane są właśnie z takiego materiału. Konkuruje on na rynku protetycznym z podbudową z tlenku cyrkonu oraz z metali szlachetnych i nieszlachetnych.
W protetyce stomatologicznej od około 200 lat wykorzystywane są materiały ceramiczne. Dzięki ich wysokiej estetyce i biokompatybilności mają one stałe miejsce w stomatologii do wykonywania uzupełnień protetycznych. Obecnie w branży pojawił się trend w kierunku wyeliminowania metalu i zastąpienia go materiałami ceramicznych. System koron pełnoceramicznych, który pozbawiony jest podbudowy metalowej, ma wiele zalet, które uzasadniają jego popularność. Dzięki temu, że podbudowa i widoczna część korony zębowej mogą być wykonane z jednego materiału, każda z tych części ma taki sam poziom naprężeń, co zmniejsza ryzyko odpryskiwania podczas użytkowania korony.
Dlaczego warto wybrać korony pełnoceramiczne?
Z uwagi na estetykę, trwałość i funkcjonalność korony pełnoceramiczne są niemal doskonałym materiałem protetycznym. Wariant ten do złudzenia przypomina naturalny ząb pacjenta i przy odpowiednim dopasowaniu kolorystyki korony może być zupełnie nie do odróżnienia w jamie ustnej. Korona pełnoceramiczna pozwala na uzyskanie optymalnej głębi i przezierności, które powodują, że idealnie naśladuje ona naturalny, zdrowy ząb.
To niejedyna zaleta koron pełnoceramicznych. Te uniwersalne uzupełnienia nadają się zarówno do zastępowania części danego zęba, jak i odbudowy całości. Pełnoceramiczna korona jest stabilna, solidna i trwała, a przy tym może być stosowana nawet i wówczas, gdy pacjent jest alergikiem. Wszystko dlatego, że nie zawiera żadnych innych materiałów poza porcelaną, która w swoim składzie nie ma potencjalnych alergenów i substancji uczulających. Nie wywoła więc u pacjenta pojawienia się niepożądanych reakcji, zasinień czy odbarwień w okolicy wstawionej korony.
Jaka jest trwałość koron pełnoceramicznych?
Estetyka koron wykonanych w całości z porcelany z pewnością jest czynnikiem, który skłania pacjentów i lekarzy stomatologów – protetyków – do tego, by je stosować do odbudowy braków zębowych. Dzięki swoim naturalnym właściwościom korony pełnoceramiczne wykazują trwałość liczoną w latach. Mogą przetrwać w jamie ustnej pacjenta od 5 lat do nawet 20 lat, przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Trwałość porcelany jako odbudowy protetycznej zależna jest od kilku czynników, m.in. typu zastosowanej korony, rodzaju materiału oraz kondycji pozostałych, sąsiadujących zębów. Pomimo że korony pełnoceramiczne to nadal sztuczny ząb, narażony jest on na gromadzenie się na jego powierzchni osadu nazębnego. Niedostateczna pielęgnacja jamy ustnej powoduje, że narasta osad, który przekształca się w kamień nazębny i w niedługim czasie może spowodować powstanie kolejnych ubytków.
Jeśli pacjent będzie dbał o właściwą higienę jamy ustnej, to jego korony pełnoceramiczne będą służyły przez długi czas. Na korzyść ich trwałości przemawia ponadto, że materiał ten w znacznie mniejszym stopniu przyciąga zanieczyszczenia i osad nazębny, dlatego pacjentom łatwiej jest zachować korony pełnoceramiczne w doskonałej czystości.
Napisz komentarz
Komentarze