Na ponad godzinnym filmie zamieszczonym na stronie jednego z niemieckich archiwów (cały film dostępny TUTAJ) widać m.in. przemarsz ulicami Kalisza polskich żołnierzy, wziętych do niewoli przez Niemców.
- Archiwalny film to niemiecka kronika filmowa prawdopodobnie z września 1939 roku. W materiale tym możemy zobaczyć m.in. kaliski dworzec PKP, wokół niego polskich żołnierzy w otoczeniu niemieckich żandarmów, czyli tuż po wzięciu do niewoli – opowiada Tomasz Dalinkiewicz, który zamieścił film na stronie facebookowej ,,Historia Kalisza na zdjęciach’’
- W innym momencie, możemy obserwować przemarsz polskich żołnierzy wziętych do niewoli, idących w asyście Niemców przez Most Kamienny. Jak dla mnie, film jest unikatem ze względu na swoją wartość historyczną – dodaje.
Film został znaleziony w sieci przez Regionalną Grupę Historyczną Schondorf. Jej współzałożyciel Tomasz Buda od dawna wyszukuje w archiwach i w Internecie materiałów dotyczących historii naszego regionu i miasta. - W tym przypadku dopisało nam wyjątkowe szczęście, ponieważ na stronie jednego z niemieckich archiwów natrafiliśmy na film, którego opis wskazywał na to, że znajduje się na nim Kalisz, m.in.dworzec PKP i rzeczywiście tak właśnie było – mówi. – Co ważne na filmie dokładnie widać twarze kaliskich żołnierzy, z których wielu nie powróciło do swoich domów i rodzin – dodaje.
Teraz członkowie RGH ,,Schondorf’’ próbują dowiedzieć się więcej właśnie o tych, których widzimy na filmie. Dokąd zostali wywiezieni? Czy doczekali końca wojny? Jak potoczyły się ich losy? Te pytania zadają sobie też internauci. Na stronie facebookowej ,,Historia Kalisza na zdjęciach’’ pod zamieszczonym wczoraj filmem rozgorzała dyskusja: ,,Wśród naszych żołnierzy był też mój pradziadek, którego naziści wywieźli z Kalisza do obozu zagłady, gdzie WYMORDOWALI naszych BOHATERÓW wraz z moim PRADZIADKIEM ... Kto wie, czy te zdjęcia nie przedstawiają momentu w przeddzień egzekucji?’’ – zastanawia się Tomasz.
Według Tomasza Dalinkiewicza podobnych, nieodkrytych jeszcze filmów jest wiele. - Jestem przekonany, że w sieci jest więcej podobnego materiału dotyczącego historii Kalisza, jednakże dotarcie do niego to mnóstwo poświęconego czasu, cierpliwości i kreatywności przy poszukiwaniach – mówi.
Jeśli wiedzą Państwo cokolwiek na temat okoliczności powstania filmu prosimy o kontakt: [email protected].
Katarzyna Krzywda, fot. i wideo YT, Agentur Karl Hoffkes
Napisz komentarz
Komentarze