W tej chwili za darmo z przejazdów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie mogą korzystać seniorzy, młodzież i dzieci. Władze miasta chcą, by od 1 stycznie 2024 z tej usługi mógł korzystać każdym, kto ma Konińską Kartę Mieszkańca.
Dbamy przede wszystkim o naszych mieszkańców, którzy tutaj żyją, mieszkają, płacą podatki. Zachęcamy też do osiedlania się na terenie Konina. Mówiliśmy o tym pomyśle już na początku kadencji. To są strategiczne działania – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina.
Wprowadzanie bezpłatnych przejazdów dzieje się tam równolegle do unowocześniania floty autobusów MZK, zakupu m.in. pojazdów wodorowych. A w finansowym oszacowaniu takiej decyzji władze Konina wzorują się na przypadku z Kalisza.
W Koninie inwestują w autobusy wodorowe
Taka decyzja spowoduje wzrost osób, które będą chciały posiadać Konińską Kartę Mieszkańca. Komunikujemy to teraz, żeby był czas na jej wyrobienie. Spodziewam się dużego wzrostu. Bazując na Kaliszu, który wprowadził takie rozwiązanie, o 100 procent wzrosła liczba osób, chcących mieć taką kartę - mówi Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina.
W Kaliszu bezpłatna komunikacja miejska obsługiwana przez Kaliskie Linie Autobusowe funkcjonuje od 1 stycznia 2023 roku, a od lipca ’22 bez biletu mogli jeździć seniorzy i młodzież.
- Każdy, kto wchodzi do autobusu, musi zarejestrować przejazd, przykładając kartę do czytnika. Dzięki temu wiemy, ilu mamy pasażerów. W styczniu z bezpłatnych przejazdów skorzystało ponad 8,6 tys. pasażerów. W lutym było ich już 102 tys., a w marcu - ponad 111 tys. – mówiła po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji Elżbieta Binder, prezeska Kaliskich Linii Autobusowych.
O tym czy mieszkańcy Konina podobnie jak mieszkańcy Kalisza będą jeździć bezpłatną komunikacją, zdecydują radni miejscy na sesji Rady Miasta Konina 29 listopada.
Napisz komentarz
Komentarze