Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 20:02
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Nowe połączenia Intercity. Sprawdź, co się zmienia

Nowe połączenia z Wielkopolski do Rzeszowa, Zamościa i Hrubieszowa oraz więcej połączeń w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowymi pociągami. To najważniejsze nowości dla województwa wielkopolskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.
  • Źródło: PKP Intercity
Nowe połączenia Intercity. Sprawdź, co się zmienia

Źródło: intercity.pl

W nowym, rocznym rozkładzie jazdy, liczba połączeń do/z Poznania nie ulegnie zmianie. Nadal kursować będą 52 pary pociągów całorocznych, z czego 8 par to połączenia międzynarodowe do/z Berlina i 4 pary sezonowe.

Mieszkańcy stolicy województwa wielkopolskiego będą mogli skorzystać z 15 par połączeń do Warszawy, 19 – do Wrocławia, 9 – do Szczecina, 12 – do Bydgoszczy i 11 – do Trójmiasta.

 Nowy rozkład jazdy przyniesie także nowości dla mieszkańców Wielkopolski. Pociąg IC Górski od 10 grudnia, dzięki zmienionej trasie przejazdu, połączy Poznań z Zamościem oraz Hrubieszowem. 

Zmianie ulegnie również relacja składu IC Zamoyski, który będzie kursował przez Piłę między Kołobrzegiem a Rzeszowem. Umożliwi to mieszkańcom północnej Wielkopolski łatwiejszy dojazd na Podkarpacie. 

Całoroczne bezpośrednie połączenia do Zakopanego

Dotychczas, ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na trasie Kraków – Zakopane, bezpośrednio pociągiem do stolicy Tatr można było dojechać tylko w wakacje i ferie zimowe, a przez pozostały okres korzystając z zastępczej komunikacji autobusowej do/z Krakowa.

Od 22 grudnia wróci 5 całorocznych połączeń do Zakopanego i 2 sezonowe. Mieszkańcy Trójmiasta będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska, TLK Karpaty oraz IC Witkacy. Z Warszawy będzie można pojechać w Tatry 2 pociągami wyruszającymi z Trójmiasta, a także składami EIC Tatry oraz IC Karłowicz rozpoczynającymi bieg w stolicy. Ostatni z nich po drodze zatrzyma się m.in. w Kielcach. Pociąg EIC Tatry pokona całą trasę ze stolicy do Zakopanego w czasie 4 godziny i 53 minuty. To skrócenie o ponad 50 minut względem poprzedniego rozkładu jazdy. Z Krakowa do stolicy Tatr kursować będzie 5 połączeń: EIC Tatry, TLK Małopolska, TLK Karpaty, IC Karłowicz oraz IC Witkacy. 

 Z kolei ze Szczecina przez Poznań i Katowice pojedzie sezonowy skład IC Podhalanin, a z Bydgoszczy sezonowy pociąg IC Halny, który zabierze pasażerów z województwa śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Wyższy komfort podróżowania 

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba par połączeń kategorii IC z/do Poznania zwiększy się do 43. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Uznam relacji Warszawa – Świnoujście. Od 10 grudnia skład ten będzie zestawiony z komfortowych i nowoczesnych wagonów.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu 

Obowiązujący od 10 grudnia nowy rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Z powodu zaplanowanych przez zarządcę infrastruktury prac modernizacyjnych na odcinku Teresin Niepokalanów – Błonie oraz budowie peronu na stacji Teresin Niepokalanów, wybrane pociągi w terminach 10 – 23 grudnia 2023 roku oraz 6 lutego – 09 marca 2024 roku zostaną skierowane na trasę okrężną przez Skierniewice i Żyrardów. 

Do czerwca 2024 roku kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, lub będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Głównej bądź do/z Warszawy Wschodniej.

Więcej pociągów objętych graficzną rezerwacją miejsc 

Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50. 

Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo, na początku przyszłego roku opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika. 

Informacja dla podróżnych

 Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 22 391 97 57 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. 10 grudnia na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Szczecinianin 26.11.2023 16:43
Dobudować parę kilometrów torów z Kamienia Pomorskiego nad morze

k2 25.11.2023 21:39
Widać radosne podniecenie FK sukcesami naszej metropolii kolonialnej.

Mario 25.11.2023 21:30
FK to już info Poznań ? To proszę zmienić na F Poznańskie

Podróżny 25.11.2023 19:27
Szkoda, że autor nie zajrzał do rozkładu przed skopiowaniem artykułu. Poranny pociąg Włókniarz nie tylko został przemieniony z IC na TLK, a dodatkowo przesunięty w rozkładzie o godzinę, co uniemożliwia dojazd na sensowną porę.

Zdegustowany 25.11.2023 17:01
Ktoś skopiował czyjś artykuł pewnie promo PKP. A gdzie tu Kalisz lub okolice.

Kuba 25.11.2023 16:32
Ale co to daje Kaliszowi?

Loko 25.11.2023 16:27
To z Poznania a co z Kaliszem?

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama