Ideą stworzenia wystawy była ochrona bogatej i znanej na całym świecie tradycji wytwarzania polskiego fajansu. Dzięki zaangażowaniu firm, ale i osób prywatnych udało się stworzyć bogatą i ciekawą kolekcję porcelany, która jest wypadkową tego, co w sztuce ceramicznej było modne na przestrzeni ostatnich 100 lat.
- Na koniec XIX wieku do 1914 roku datowane są fajanse z wytwórni Jakuba Teichfelda w Pruszkowie. Okresu międzywojennego sięgają wyroby fajansowe Salomona vel Stanisława Ehrenreicha z Pruszkowa oraz pojedyncze obiekty z innych wytwórni: Ćmielowa (m.in. cukiernica i mlecznik ze słynnego porcelanowego fasonu „Płaski”), Chodzieży, Włocławka i Koła. Ciekawostką lokalną jest popielniczka i miniatura pieca kaflowego z kaliskiej fabryki kafli Edwarda Hermanna. Dużo więcej obiektów w kolekcji i na ekspozycji obrazuje okres powojenny – od 1945 do lat 80. XX wieku. Są to przede wszystkim fajanse pruszkowskie (głównie ręcznie malowane), produkowane tam w latach 1945 – 1954. Drugą grupę stanowią wyroby porcelitowe produkowane w Pruszkowie od 1956 roku, po zmodernizowaniu zakładów. Są wśród nich przykłady stylu New Look, który pojawił się także w polskiej ceramice użytkowej w okresie „odwilży” po 1956 r. Zmiany w ceramice kolejnych dekad obrazują poszukiwane i modne w latach 70. i 80., kolorowo szkliwione fasony „Iwona”, „Sylwia”, „Dana”. Pojedyncze obiekty z okresu powojennego pochodzą z Chodzieży, Włocławka, Koła, Bogucic i Mirostowic – informuje Jarosław Dolata z Muzeum Historii Przemysłu. - Najpełniej, oprócz wyrobów pruszkowskich, przedstawia się pod względem ilościowym i co za tym idzie możliwości prześledzenia ewolucji form i wzornictwa, okres najnowszy obejmujący lata 90. XX w. i początek XXI w. Obiekty z tych lat pochodzą i obrazują osiągnięcia wszystkich wymienionych fabryk, z którymi MHP prowadzi współpracę. Dominują tu wyroby „Porcelany Śląskiej” i jej kontynuatora „BGH Network S.A.” z Katowic, ZPS „Karolina” z Jaworzyny Śląskiej oraz „Porcelany Chodzież S.A.” i Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”, a także elementy serwisu z Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”.
Obok typowo użytkowych eksponatów w MHP zgromadzono także dokumentację technologii produkcyjnej. A całą kolekcję ubogacają gipsowe formy matki odnalezione w 2013 roku na strychu dawnej fabryki lalek w Opatówki.
AW, MHP w Opatówku
Napisz komentarz
Komentarze