Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 08:20
Reklama
Reklama
Reklama

O padłych zwierzętach trzeba informować lekarza

Nawet 300 złotych kary może zapłacić rolnik, który nie zgłosi Inspekcji Weterynaryjnej informacji o padłych zwierzętach. Przepis obowiązuje od 10 lat jednak dopiero teraz zaczyna być egzekwowany. Rolnicy informacje dostarczają do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale zapominają o Powiatowym Lekarzu Weterynarii. Ułatwieniem będzie specjalny blankiet, który pojawi się w tej pierwszej instytucji.  Kontrola śmiertelności zwierząt pozwala na monitorowanie ewentualnych chorób w stadach
O padłych zwierzętach trzeba informować lekarza

Przepis stary, ale niestosowany, co wynika raczej z niewiedzy niż celowego działania. Rolnik, któremu padnie zwierzyna - w tym przypadku mowa o bydle, owcach i kozach - musi zgłosić ten fakt Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz w Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej. Do tej pierwszej informacje trafiają. O drugiej instytucji hodowcy zapominają. Powiatowy Lekarz Weterynarii rozpoczął właśnie kontrole, które obejmują okres od początku roku. - Problem może dotyczyć 48 rolników. Do tej pory do organów ścigania wpłynęło jedno zgłoszenie – wyjaśnia Tomasz Bartczak, starszy inspektor weterynaryjny z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kaliszu. W trakcie jednej z ostatnich kontroli w gospodarstwie znaleziono też leki nieznanego pochodzenia, które rolnik sam, bez konsultacji z lekarzem, aplikował zwierzętom.

Hodowca ma 30 dni na zgłoszenie informacji i zwierzętach, które padły. Jeśli tego nie zrobi jego sprawa trafia do sądu. Kara, którą ten może na łożyć to 300 złotych. - Nie chodzi nam o karanie, dlatego o sprawie rozmawialiśmy m.in. ze starostą kaliskim. Wspólnie stwierdziliśmy, że pracownicy ARiMR będą rolników informować o obowiązku powiadamiania nas o zwierzętach, które padły. W placówce pojawią się także specjalne druki, które po wypełnieniu trzeba do nas dostarczyć – dodaje Joanna Kokot – Ciszewska, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Informacje o ilości zwierząt, które padły na konkretnym terenie dają możliwość kontrolowania rozwoju chorób i reagowania na ewentualne ich ogniska. To także sygnał, jak hodowca dba o zwierzęta. - Podwyższona śmiertelność może być sygnałem o wystąpieniu groźnych, także dla ludzi, chorób zakaźnych zwierząt podlegających zwalczaniu (gruźlica, bruceloza). Aktualnie na terenie UE obserwuje się ekspansję zakażeń wirusem Choroby Niebieskiego Języka u przeżuwaczy i aby wcześnie wykryć ewentualne ognisko choroby zakaźnej ważne jest, aby Powiatowy Lekarz Weterynarii miał aktualne informacje o padnięciach zwierząt – dodaje Tomasz Bartczak.

Akcja kontrolowania śmiertelności zwierząt rozpoczęła się w z początkiem roku. Kilka miesięcy wystarczyło, by hodowcy zdyscyplinowali się i do PIW wpływa coraz więcej informacji o padniętej zwierzynie. Z danych na grudzień 2014 wynika, że a terenie powiatu kaliskiego i Miasta Kalisza zarejestrowanych jest 3611 siedzib stad bydła, w których znajdują się 38 053 sztuki zwierząt.

AW, zdjęcie 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/