Obraz przez setki lat wisiał w kościele św. Mikołaja. Podczas II wojny światowej świątynia została zamieniona w magazyn, a obraz został z niego zabrany. Jednak dzieło nie zostało wywiezione z Polski, a przeniesione do ratusza. Po zakończeniu II wojny światowej płótno znowu zdobiło kościół. Aż do grudnia 1973 roku.
W nocy z 13 na 14 grudnia 1973 roku przypadkowy przechodzień zauważył pożar kościoła. Ogień strawił zabytkowy ołtarz. Obraz Rubensa także doszczętnie spłonął. Albo zniknął, a pożar miał to zatuszować. Od półwiecza kaliszanie – i nie tylko – przekonani są, że dzieło zrabowano, a pożar został wzniecony dla zatuszowania kradzieży.
- W przededniu rocznicy pożaru, 12 grudnia, w Sali Recepcyjnej ratusza porozmawiamy z historykami, badaczami dziejów miasta i samego obrazu. Świadkami zdarzeń sprzed pięćdziesięciu lat, autorami dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku. Sprawdzimy także czy dzieło niderlandzkiego mistrza jest poszukiwane, czy uznano je za zniszczone - czytamy w komunikacie Miasta
Wśród gości nie zabraknie znawców dziejów naszego miasta, historyków sztuki, członków towarzystw naukowych i stowarzyszeń historycznych. W spotkaniu weźmie udział popularny bloger, popularyzator wiedzy o sztuce – Jarosław Jaworski, autor strony Mocna Kultura.
Spotkanie w ratuszu zostanie poprzedzone zwiedzaniem kaliskiej katedry oraz kościoła oo. franciszkanów. Początek o godzinie 17.45 przed katedrą, ul. Kanonicka 5.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Miasto zaprasza do udziału.
Napisz komentarz
Komentarze