Israel Meir Freimann był ostrowskim rabinem i nauczycielem religii w tamtejszym Królewskim Gimnazjum. Po śmierci rabina jedna z ulic w mieście – dzisiejsza północna część Placu 23 Stycznia - została nazwana jego imieniem. Także syn Israela – Aron to postać wybitna, choć po ukończeniu Gimnazjum Królewskiego w Ostrowie Wielkopolskim opuścił rodzinne miasto i dorosłe życie spędził w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Studia historyczne, archiwistyczne i orientalne ukończył na uniwersytetach w Berlinie i Erlangen k. Norymbergii. Po uzyskaniu dyplomu osiadł we Frankfurcie nad Menem. Tam jako pracownik, a później dyrektor Biblioteki Miejskiej, zgromadził i opublikował katalog hebraików i judaików od XV do XX w. Był to jeden z największych tego typu zbiorów na świecie. Po dojściu do władzy Hitlera, prof. Aron Freimann z rodziną, dzięki wstawiennictwu dyplomacji watykańskiej, opuścił Niemcy i dotarł do USA. Tam zmarł w 1948 roku.
Tablica poświęcona Israelowi Meirowi i Aronowi Fremannom została zaprojektowana przez Szymona Wasielaka, ostrowskiego artystę plastyka.
Odsłonięcia tablicy dokonały Ruth Dresner, wnuczka prof. Freimanna oraz Miriam Klausner jego prawnuczka, która na uroczystość przyjechała specjalnie z Nowego Jorku. Towarzyszyła im dr Rachel Heuberger z Instytutu Goethego we Frankfurcie nad Menem i Ewa Matecka, zastępca prezydenta Ostrowa.
Po uroczystościach na Placu 23. Stycznia, w ostrowskiej Synagodze odbyła się konferencja naukowa poświęcona społeczności Żydowskiej miasta oraz działalności rodziny Freimannów.
AW, Biuro Prasowe UM w Ostrowie Wielkopolskim
Napisz komentarz
Komentarze