Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Polacy na potęgę zastrzegają swoje numery PESEL. Dlaczego?

Od 17 listopada 2023 roku Polacy mają ułatwioną możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL. I chętnie z tej możliwości korzystają.

Zastrzeżenie PESEL-u ma przede wszystkim służyć naszemu bezpieczeństwu. Dzięki temu nikt bez naszej zgody nie zaciągnie na nas kredytu, ani nie kupi na nasze nazwisko sprzętu na raty. Nie chodzi tu tylko o kradzież danych, to pomocne również w przypadku zagubienia dowodu osobistego. Banki od 1 czerwca 2024 nie udzielą kredytu na zastrzeżony numer PESEL.  Zastrzeżenie PESEL może być przydatne jednak już teraz.

 Aktualnie sytuacja jest taka: gdy ktoś wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych i ich użyje np. do zaciągnięcia kredytu, to my sami musimy udowodnić, że to nie my byliśmy tą osobą. Gdy jednak przyniesiemy do sądu zaświadczenie, że w dniu, gdy dane zobowiązanie było zaciągnięte my już mieliśmy zastrzeżony PESEL to postępowanie będzie łatwiejsze i szybsze. Sąd będzie miał dowód na to, że w danym dniu ten numer PESEL nie mógł być użyty do zaciągnięcia zobowiązania -  mówi Polskiemu Radiu Katarzyna Kopytowska, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. 

Obcy kredytu nie weźmie

– Od 1 czerwca 2024 roku banki będą musiały sprawdzać, czy klient, który chce wziąć kredyt, zastrzegł PESEL. Jeśli okaże się, że PESEL został zastrzeżony, bank nie powinien udzielić takiej osobie kredytu – powiedziała Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Zatem jeśli będziemy chcieli wziąć kredyt w banku, musimy na 12 godzin przed taką próbą, zawiesić zastrzeżnenie PESEL. To samo należy zrobić, gdy będziemy planować wypłatę większej gotówki z konta.  Osoby, które zastrzegą swój PESEL, nie będą mogły wypłacić w jednym dniu kwoty większej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (około 12,7 tys. zł w 2024 roku). Celem tego ograniczenia jest ochrona przed przestępczością, na przykład oszustwem metodą na wnuczka. 

Zastrzeżenie numeru wpłynie także na możliwość zawierania umów bankowych, w tym prowadzenia rachunków oszczędnościowych, korzystania z usług płatniczych, zaciągania pożyczek i leasingu.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

Regulacje dotyczące zastrzegania PESEL będą miały wpływ wyłącznie na nowo zawierane umowy. Istniejące umowy będą podlegały dotychczasowym zasadom, chyba że zostaną wprowadzone zmiany zwiększające zadłużenie, np. przez aneks do umowy kredytowej. W takich przypadkach również będzie wymagana weryfikacja zastrzeżenia PESEL. 

Co ważne, zastrzeżenie numeru PESEL nie wpłynie na możliwość załatwienia sprawy urzędowej, nie zablokuje możliwości rejestracji do lekarza ani realizacji recepty.

Jak zastrzec PESEL?

Żeby zastrzec swój numer PESEL, wystarczy skorzystać z usług dostępnych na portalu obywatel.gov.pl lub w aplikacji mObywatel.  Jest to usługa bezpłatna.

Jeśli wolimy załatwić sprawę bezpośrednio w urzędzie, też mamy taką możliwość. Należy złożyć w placówce bankowej lub pocztowej wniosek o zablokowanie numeru PESEL albo zgłosić taką chęć w urzędzie gminy.

Jak podało Ministerstwa Cyfryzacji, do 14 grudnia 2023 swój PESEL zastrzegło już 906 800 osób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 6 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatel GCTreść komentarza: Jestem bardzo ciekawy, czy ktoś potrafi wytłumaczyć mi fakt,że zimy są coraz łagodniejsze, a ogrzewanie mieszkania coraz droższe? O co tu chodzi? Czyżbym musiał finansować podwyżki pracowników i dyrektorów Elektrociepłowni Piwonice? Już i tak wszystko drożeje przez pisowskie skokowe podnoszenie minimalnej płacy, a polskie firmy nie są konkurencyjne w Europie... Dokąd to zaprowadzi?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 22:15Źródło komentarza: Tarcza tarczą, ale ogrzewanie w styczniu i tak podrożejeAutor komentarza: ***** ***Treść komentarza: Tyle ze to PiSiorki założyły ten twór .....Dokształciś się radzę a nie wypowiadać !Data dodania komentarza: 12.12.2024, 21:41Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: 07Treść komentarza: Problem w tym, że większość z tych psów "rasowych" nie posiada rodowodu ,a więc są to tzw. mieszańce (choć wyglądem nie różnią się od tych "rasowych"),więc każdy może je posiadać.... Pies rasowy cyt ".kiedy jego pochodzenie jest udokumentowane rodowodem, w którym zawarte są informacje dotyczące przodków zwierzęcia do czterech pokoleń wstecz".Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:03Źródło komentarza: Tego psa bez pozwolenia nie kupisz. Sprawdź, czy jest na liścieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Ekspedientka napewno z upadliny bo półka by miała więcej dla starszej osoby empatii w świętaData dodania komentarza: 12.12.2024, 18:51Źródło komentarza: Policja zatrzymała staruszkę. TYM chciała zapłacić za zakupy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama