Jak czytać rozmiar łóżka?
Łóżka 120 × 200 czy 90 × 200 cm… Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z takimi oznaczeniami. Czy wiesz jednak, co dokładnie oznaczają? Pierwszy człon (80, 90 czy 120 cm) odnosi się do szerokości ramy. Często mówi się, że im szersze łóżko, tym wygodniejsze. Nie jest to jednak do końca prawda. Mebel ten powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji użytkownika, a przede wszystkim metrażu pomieszczenia. To właśnie wielkość pokoju jest największym ograniczeniem, które wyznacza, na jakie łóżko możemy sobie pozwolić.
Drugi człon (200 cm) mówi o długości łóżka. Zazwyczaj meble mają właśnie 2 m. Mowa tutaj oczywiście o łóżkach dla nastolatków i dorosłych. U dzieci rozmiary przedstawiają się nieco inaczej. Jeśli chcesz kupić niestandardowe łóżko, pamiętaj o tym, że powinno być co najmniej 20 cm dłuższe od użytkownika. Dlatego też wysokie osoby zwykle nie mogą pozwolić sobie na zwykłe modele.
Jak dobrać idealny rozmiar łóżka?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, podczas wyboru łóżka należy kierować się dostępnym metrażem pomieszczenia. Bardzo ważne jest także to, aby mebel był dopasowany do danego użytkownika – jego wzrostu i szerokości bioder. W sytuacji, kiedy łóżko jest za krótkie i za wąskie, możesz zapomnieć o wygodnym wypoczynku. Jeśli dysponujesz naprawdę niewielkim pokojem, być może najlepszą opcją w Twoim przypadku będzie kanapa rozkładana. Wówczas zachowasz funkcjonalność pokoju w dzień, natomiast wieczorem będziesz mógł cieszyć się przestronną powierzchnią spania.
Jakie są rozmiary łóżek jednoosobowych?
W salonach meblowych dostępna jest szeroka gama łóżek pojedynczych. Wśród modeli dla jednej osoby wyróżnia się następujące opcje rozmiarowe:
- 80 × 200 cm,
- 90 × 200 cm,
- 100 × 200 cm,
- 120 × 200 cm.
Łóżka 80 × 200 cm są stosunkowo wąskie. Idealnie sprawdzą się w pokojach dziecięcych lub młodzieżowych. Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem są łóżka 90 × 200 cm. Takie modele zapewniają optymalną powierzchnię spania dla dorosłych. Pozostałe dwa warianty rozmiarowe: 100 × 200 i 120 × 200 cm to z kolei propozycje dla miłośników sporych łóżek. Meble te dają wystarczającą ilość miejsca do spania, a także dodatków, np. dużej liczby poduszek.
Wysokość łóżek – czy ma znaczenie?
Najczęściej mówi się wyłącznie o szerokości i długości łóżek. Warto jednak zwrócić uwagę również na ich wysokość. Standardowe modele mają ok. 40–50 cm wysokości (rama+materac). Niższe łóżka, np. japońskie (30 cm wysokości), mogą utrudniać swobodne kładzenie się czy wstawanie. Natomiast wyższe, np., kontynentalne, są znakomitym rozwiązaniem dla osób starszych czy zmagających się z ograniczeniami ruchowymi: bólem stawów, kręgosłupa czy zaburzeniami równowagi.
Napisz komentarz
Komentarze