Reklama
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 19:19
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

16-latek próbował powiesić się na szaliku. Uratował go wychowawca

Próba samobójcza w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Marszewie w powiecie pleszewskim. W piątkowy wieczór na swoje życie targnął się 16-letni podopieczny tej placówki. Wiszącego na szaliku chłopca wyswobodził z pętli zaalarmowany przez innego nastolatka wychowawca. Stan 16-latka jest ciężki – do dziś nie odzyskał przytomności. 
16-latek próbował powiesić się na szaliku. Uratował go wychowawca

O sprawie jako pierwszy dowiedział się portal faktykaliskie.pl. Choć zdarzenie miało miejsce kilka dni temu, do dziś informacja na ten temat nie ujrzała światła dziennego. Dramatyczne chwile rozegrały się 8 maja wieczorem. Około godz. 20.30 oczom jednego z podopiecznych placówki ukazał się makabryczny widok – w pokoju wisiał jego współlokator.  - Chłopiec powiesił się na szaliku, który przywiązał do stalowego pręta nad oknem pokoju. Z pętli uwolnił go wychowawca. On też podjął czynności reanimacyjne – mówi portalowi faktykaliskie.pl sierż. sztab. Monika Kołaska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie. – Pacjenta przejęło następnie pogotowie ratunkowe. W wyniku reanimacji udało się mu przywrócić funkcje życiowe, ale do szpitala trafił w stanie ciężkim.

Aktualnie 16-latek przebywa w pleszewskim szpitalu. Pomimo upływu 5 dni jego stan nadal jest ciężki - nie odzyskał przytomności. – Chłopiec znajduje się w śpiączce farmakologicznej. W ciągu kilku najbliższych dni lekarze podejmą próbę wybudzenia go – mówi nam Tomasz Wojtala, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Pleszewie, które jest jednostka prowadzącą Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Marszewie. Jednocześnie dodaje, że o tragicznym incydencie jeszcze w piątek poinformowany został starostwa pleszewski Maciej Wasilewski. – Motywy, które kierowały tym chłopcem nie są nam na razie znane. Nie mamy żadnej wiedzy na temat przyczyn tego zdarzenia. Być może po wybudzeniu chłopca uda się coś ustalić. Teraz najważniejsze jest jednak, by się wybudził  – dodaje.


Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Marszewie powstał w 2011 r. jako integralna część Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie. To placówka o charakterze resocjalizacyjno– rewalidacyjnym, przeznaczona dla chłopców do 18. roku życia z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Trafiają do niej mieszkańcy całej Polski kierowani tutaj przez sąd – często już z wyrokami za przestępstwa. – To trudna placówka, zdarzają się tam ucieczki i inne incydenty – przyznaje  Maciej Wasilewski, rzecznik prasowy starostwa. - Ale jest to młodzież niepełnosprawna, a kadra – pomimo, że jest liczna – nie ma możliwości upilnowania wszystkich przez 24 godziny na dobę.

W tym roku pleszewska policja interweniowała w Ośrodku  kilka razy, w ubiegłym - 18. – Były to głównie ucieczki, oddalenia i niepowroty – mówi sierż. sztab. Monika Kołaska. Ale jeszcze niedawno było znacznie gorzej. Tylko w 2012 r. komenda odnotowała ponad 60 interwencji, głównie ucieczek podopiecznych.  

W placówce może przebywać do 36 podopiecznych. Aktualnie jest ich 32. Na temat 16-latka, który usiłował się powiesić dyrekcja nie chce udzielać informacji, chroniąc jego prywatność.  Postępowanie w sprawie próby samobójczej prowadzi pleszewska policja.

MIK, fot. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Marszewie 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 3 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: mTreść komentarza: Droga z ograniczeniem dnc do 3,5 tony. Śmiech na sali. To nie po to, by nie było korków, ale by był dojazd do wzgórz. I to dwupasmowy.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 18:18Źródło komentarza: „Zabudowa usługowa na osiedlu”. Tak rozbudowuje się ten terenAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Każda wpłata przekraczająca kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę-czyli 4666 zł.-musi znaleźć się w rejestrze wpłat komitetu. Na rzecz komitetu wyborczego Trzaskowskiego dokonano 221 wpłat (stan z 18 kwietnia), a na komitet wyborczy Nawrockiego 356 wpłat (stan z 04 kwietnia). Ze stron internetowych obu komitetów wyborczych wynika iż poparcie wśród przedsiębiorców mają obaj kandydaci i zarzut że tylko jednego kandydata wspierają przedsiębiorcy w określonym celu jest chybiony. Warto przy okazji także zobaczyć całą plejadę przedsiębiorców wspierających komitet wyborczy Dudy w 2020r.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:40Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z KaliszaAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Zamiast tego drewnianego podestu można by było wykonać chociaż drewnianą kładkę na rzece Swędrni przy wiadukcie Szlaku Bursztynowego gdzie przerywa ścieżkę rowerową i trzeba nadrabiać kilometry jadąc do ulicy Sportowej gdzie można się przeprawić przez tamtejszy most i cofać się z powrotem do Szlaku Bursztynowego. Ciekawe jak to ma zrobić osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim wydłużając bardzo swoją trasę.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:36Źródło komentarza: Ciężki sprzęt w Parku Przyjaźni. Drewniana konstrukcja już nad wodąAutor komentarza: MłodyTreść komentarza: Świat po wojnie - a Polska po 1989 roku została tak urządzona, żebyśmy byli niewolnikami w rękach przedsiębiorców, polityków i elit wykonujących tzw ,,wolne zawody" najczęściej z branży prawniczej i medycznej. Z niepokojem patrzę na to, że, oni mają takie olbrzymie pieniądze, powiązania z zagranicznym kapitałem, że obecnie obwarowują się u władzy w Polsce, aby nie dopuścić już nigdy do odbicia władzy z ich rąk, przez Prawicę albo Antysystemowców. Przyglądam się tej ,,elicie" już od czasów studiów i mogę śmiało napisać że od lat jest stały podział na burżujów (przedsiębiorcy, prawnicy, medycy, dyrektorzy, profesorowie akademiccy, nauczyciele), którzy w większości popierają PO, ewentualnie ich koalicjantów, oraz na ,,pospolity lud drugiej kategorii" (robotnicy, rzemieślnicy - ogólnie ludzie pracy fizycznej, rolnicy, bezrobotni, emeryci), którzy głosują na PiS, a od niedawna na Konfederacje.Data dodania komentarza: 21.04.2025, 17:19Źródło komentarza: Kto płaci na partie polityczne? Wykaz nazwisk z Kalisza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama