Jak podkreśla dyrekcja teatru, Scena Kameralna przy ul. Częstochowskiej będzie miała od teraz własną cechę charakterystyczną, by nie musiała już więcej świecić odbitym światem historycznej budowli stojącej po przeciwnej stronie ulicy, lecz wchodziła z nią w dialog. - Artystyczne i miejskie neony, do których bogatej tradycji chcemy się odwołać, w urzekający sposób spełniają sprzeczne pragnienia – wyróżniają się w mieście, ale równocześnie harmonijnie wpisują się w jego architekturę. Tak właśnie widzimy rolę naszego neonu w przestrzeni Kalisza – chcemy, by przyciągał do drugiego budynku teatru, stanowiącego integralną część miasta – informuje Katarzyna Koślacz, specjalistka ds. promocji i komunikacji Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Według pomysłodawców wybrany symbol graficzny doczeka się zapewne różnych interpretacji, ale dla nich ów znak jest wodą – odbiciem rzeki po przeciwnej stronie. - Symbol ten ma połączyć nasze oba budynki i zamknąć je w przestrzenną klamrę - podkreślają.
Autorem projektu jest Darek Błaszczyk/Cókierek – artysta sztuk wizualnych, który specjalnie dla kaliskiego teatru po raz pierwszy zgodził się na realizację neonu użytkowego. - Jest to instalacja neonowa poświęcona pamięci autorów jednego z najpiękniejszych gmachów Kalisza - Teatru im. Bogusławskiego - wybitnych architektów okresu międzywojennego, Czesława Przybylskiego odpowiedzialnego za bryłę budynku i jego ucznia Juliusza Żórawskiego, który zajmował się wnętrzami i przebudową– mówi artysta.
Neon wykonała kaliska firma - Art Neon Jacka Zamoyskiego, znana z wieloletniego doświadczenia i realizacji licznych neonów artystycznych.
Uroczyste zapalenie neonu zaplanowano na 15 maja na godz. 22.00.
MIK, fot. MZ
Napisz komentarz
Komentarze