W gronie kursantek są kobiety w różnym wieku. Różne są też przyczyny, dla których zdecydowały się na udział w programie. - Ja biorę udział w zajęciach już po raz trzeci, ponieważ są tu wspaniali wykładowcy, można się wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć i poprawić kondycję fizyczną oraz nawiązać kontakty towarzyskie – mówi Krystyna Ignaczak. - Ja nie miałam jeszcze żadnego niebezpiecznego zdarzenia, ale ten świat jest teraz taki szybki, że nie wiadomo co kiedy się przyda – uzasadnia z kolei Elżbieta Niklas.
Chociaż na szczęście większość kobiet, które zapisały się na zajęcia nie musiała wykorzystywać nabytej wiedzy w praktyce, to, jak twierdzą organizatorzy, znają przypadki uczestniczek, którym przydały się te umiejętności. - Było kilka takich sytuacji, że np. zaczepiały je osoby pod wpływem alkoholu. Cieszę się, że nikomu się nic nie stało i wszystko było robione zgodnie z prawem – mówi ppkł. Mirosław Kuświk z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa przy Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.
Najważniejsze, żeby w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia techniki wykorzystywane przez kobiety były przekonywujące, łatwe i skuteczne. Panie nauczą się tego, w jaki sposób bronić się np. kartą, kredytową czy pierścionkami. - Uczymy przede wszystkim przeciwdziałania i zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom, a jeżeli już do nich dojdzie – obrony i ostatecznie także udzielania pierwszej pomocy – dodaje ppkł. Mirosław Kuświk.
Samoobrony, pierwszej pomocy, a także aspektów psychologicznych i prawnych w samoobronie bezpłatnie uczą funkcjonariusze Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej i policjanci. Zajęcia odbywają się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Patronat medialny nad programem objęły portal faktykaliskie.pl i telewizja lokalna Magazyn Miejski.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze