W Kaliszu w centrum miasta jeszcze przed weekendem majowym pojawiło się wiele plakatów wyborczych. Niestety niektóre z nich zostały umieszczone nielegalnie, inne w miejscach, które stwarzają zagrożenie dla pieszych i kierowców. Chodzi głównie o banery Ryszarda Czarneckiego z PIS-u, kandydata nr 2 na wielkopolskiej liście do Parlamentu Europejskiego.
Jego plakaty jakiś czas temu można było zobaczyć jeszcze na al. Wojska Polskiego czy ul. Podmiejskiej, w pasach drogowych oraz na skrzyżowaniach i w pobliżu przejść dla pieszych.
Zarząd Dróg Miejskich w Kaliszu i kaliska straż miejska podjęli w tej spawie działania. Po interwencji wiele plakatów zniknęło z przestrzeni miejskiej, jednak wciąż są lokalizacje, gdzie materiały wyborcze są widoczne. Wśród nich to Most Trybunalski i Most Reformacki.
Komitet wyborczy Czarneckiego lub firma, która rozwiesiła banery w nielegalnych miejscach musi je zdjąć. Jeśli tego nie zrobią, zrobią to drogowcy na koszt kandydata. W dalszej kolejności musi się on też liczyć z karami, jakie naliczą zarządy dróg.
Przypadki niewłaściwego zamieszczania materiałów wyborczych można zgłaszać policji, która w pierwszej kolejności stara się dotrzeć do komitetu wyborczego. Jeżeli okaże się, że baner faktycznie wpływał na bezpieczeństwo w ruchu drogowym policja może wszcząć postępowanie w sprawie o wykroczenie.
Art. 110. [Umieszczanie oraz usuwanie plakatów i haseł wyborczych]
§ 1. Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
§ 2. Przy ustawianiu własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej należy stosować obowiązujące przepisy porządkowe. Przepis art. 109 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Plakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można je było usunąć bez powodowania szkód.
§ 4. (utracił moc).
§ 5. Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
§ 6. Plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów.
§ 6a. Obowiązek, o którym mowa w § 6, nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu, o którym mowa w § 6, nastąpi za zgodą właściciela.
§ 7. Wójt postanawia o usunięciu plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych nieusuniętych przez obowiązanych do tego pełnomocników wyborczych w terminie, o którym mowa w § 6. Koszty usunięcia ponoszą obowiązani.
Napisz komentarz
Komentarze