Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Testują tu najnowszą technologię. Ruszyła produkcja cennego gazu

Produkują tam wodór z wykorzystaniem energii słonecznej i testują możliwości jego przesyłu z wykorzystaniem istniejących gazociągów. W oddziale PGNiG w Odolanowie ruszył proces, który w niedalekiej przyszłości może zrewolucjonizować rynek paliw w Polsce.
Testują tu najnowszą technologię. Ruszyła produkcja cennego gazu

Autor: Grupa Orlen

W odolanowskim oddziale spółki gazowej, która należy do grupy Orlen ruszył program badawczy InGrid Power to Gas. To produkcja wodoru przy użyciu odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku do produkcji tego gazu wykorzystywana jest energia słońca pozyskiwana przez farmę fotowoltaiczną zainstalowaną na terenie oddziału PGNiG w Odolanowie. 

 W ramach programu ruszyła już testowa produkcja zielonego wodoru z wykorzystaniem energii elektrycznej pochodzącej z farmy fotowoltaicznej o mocy prawie 0,5 MW, działającej na terenie Oddziału PGNiG w Odolanowie. Wydajność instalacji, wykorzystującej proces elektrolizy, wynosi 20 ton wodoru rocznie. – informuje grupa Orlen.

Część wodoru będzie składowana w magazynach w Odolanowie, a część będzie mieszana z gazem ziemnym i wtłaczana w gazociąg, by sprawdzić właściwości fizyczne takiej mieszanki. 

 – Grupa ORLEN dysponuje jedną z największych sieci dystrybucji gazu w Europie, o długości 200 tys. kilometrów. Jej wykorzystanie do przesyłu odnawialnego wodoru może przyspieszyć upowszechnienie tego paliwa w gospodarce. Projekt InGrid Power to Gas pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zrobić to najskuteczniej. Prace badawcze prowadzone w demonstracyjnej instalacji obejmują cały łańcuch wartości, począwszy od odnawialnego źródła energii potrzebnego do produkcji zielonego wodoru, przez doświadczalną, zamkniętą sieć dystrybucyjną aż po urządzenia końcowe, w których będą spalane mieszanki wodoru i gazu ziemnego. Unikalna wiedza i doświadczenie, które zdobędziemy w ramach InGrid Power to Gas, wykorzystamy do skutecznej i efektywnej kosztowo transformacji energetycznej kraju – mówi Tomasz Jarmicki, Dyrektor Biura Rozwoju i Wdrożeń Technologii Gazowych ORLEN.  

W wyniku testów ustalone zostaną optymalne proporcje mieszanek wodoru i gazu, które będą bezpieczne dla sieci dystrybucyjnej. Następnie zweryfikowane zostaną możliwości techniczne ich przesyłu. Urządzeniami końcowymi testowanymi na instalacji będą różne modele kotłów grzewczych, agregatów prądotwórczych oraz kuchenek gazowych. Pierwszych wyników tych badań Grupa ORLEN spodziewa się pod koniec 2024 roku.

 Instalacja InGrid Power to Gas będzie służyć potrzebom badawczym podmiotów z Grupy ORLEN. Planowane jest również jej udostępnienie partnerom naukowym i handlowym koncernu. W dalszej perspektywie prace prowadzone w demonstracyjnej instalacji pozwolą na komercjalizację technologii, umożliwiając powszechne zastosowanie wodoru w zielonej energetyce.

Po zakończeniu zaplanowanych na rok prac badawczych instalacja będzie wykorzystywana do kolejnych innowacyjnych projektów, m.in. produkcji nieemisyjnego metanolu z wykorzystaniem zielonego wodoru. Będzie również mogła wytwarzać mieszankę wodoru z gazem ziemnym na potrzeby lokalnych odbiorców przemysłowych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kalisz 22.06.2024 23:02
I ta informacja jest super Polska jest samowystarczalna , takie coś cieszy silniki gazowe możemy odpalać szybko z generatorami , tylko żeby energetyka nie wyłączała OZE tylko lokalnie produkować wodór i włączać megawatowe agregaty , pamiętajmy jeszcze o biogazie dużo tego leży na polach niewykorzystane , pieniądze leżą na polach tylko je podnieść i wpuszczać także naddatki do sieci .

andrzej 20.06.2024 08:12
Tusk zaraz powoła komisję do sprawdzenia - CZY TO JEST POTRZEBNE BO TO STWORZYŁ PIS WIĘC JEST - BE .

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama