Wylogowani. Poznaj swoją naturę – chodzi tu o naturę polskiej przyrody, ale i tę własną, często skrywaną przed sobą i innymi. To obozy surwiwalowo – przygodowe, które są jednocześnie czymś więcej niż przygoda i czymś więcej niż surwiwal – informują pomysłodawcy tego projektu.
- Uczymy na obozach sztuki przetrwania, surwiwalu, uczymy o bezpieczeństwie w przestrzeni publicznej, organizujemy przy tym emocjonującą przygodę, zabawę w grupie. Ale umiejętność rozpalania ognia czy pozyskiwania wody nie są tu najważniejsze. Najważniejsze jest to, że w praktyczny sposób uczysz się cierpliwości, bo rozpalenie ognia trwa dużo dłużej niż naciśnięcie okienka smartfona, uczysz się współpracy, bo sam nie zbudujesz schronienia i musisz dogadać się z partnerem, nawet jeśli to niezły łobuziak. Te umiejętności społeczne są najważniejsze, bo w lesie to przygoda, a każdy ma swój surwiwal, w domu, w szkole, na ulicy – mówi Marcin Spętany, współwłaściciel „Wylogowanego” lasu.
- Podstawą jest sam fakt przebywania w lesie. Tu nie chodzi tylko o świeże powietrze. Naukowo udowodniono, że ekosystem lasu jest prozdrowotny dla człowieka, drzewa nie wydzielają tylko tlenu, ale i zbawienne dla naszego zdrowia fitoncydy, które mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dzieci siedzą w domu, w szkolnych ławkach, nawet jak są organizowane jakieś zajęcia z zakresu zdrowia psychicznego, to robione są one na zbiórkach na salach gimnastycznych i to jest mocno teoretyczne, bo o szacunku czy współpracy piszę się tam na karteczkach. Tutaj w lesie niczego nie trzeba zapisywać i wyjaśniać. Tak to organizujemy, że obozowicze na własnej skórze tego doświadczają, trochę się pobrudzą, ktoś się skaleczy, zarobi siniaka, ale o to w tym chodzi. My im nie robimy wykładów, tylko naprowadzamy na właściwe wnioski – mówi Agnieszka Gierz, współautorka projektu Wylogowani.
Czwarty rok z rzędu idea „Wylogowanych” przyciąga do lasu kolejnych młodych ludzi. W te wakacje dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Kalisza z oferty jednodniowych obozów skorzysta około 170 uczniów kaliskich szkół w wieku od 8 do 18 lat. Kolejne kilkadziesiąt weźmie udział w obozach odpłatnych. Partnerami „Wylogowanych” niezmiennie jest salon Toyota Mikołajczak i PKS Kalisz, które pomagają w bezpiecznym transporcie obozowiczów do lasu w okolicach malowniczego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego w Kaliszu.
Są jeszcze pojedyncze wolne miejsca:
Sprawdzajcie stronę www.wylogowani.net i w formularzu szukajcie miejsc w terminie 15 i 17 lipca. To bezpłatny obóz dla grupy wiekowej 12-14 lat. Natomiast w sierpniu mamy wolne miejsca na obóz odpłatny (200 zł z transportem) 8 sierpnia dla grupy wiekowej 8- 11 lat i 26 sierpnia dla grupy 12- 16 lat.
Napisz komentarz
Komentarze