Od jakiegoś czasu panuje niezwykle gorąca aura, dlatego należy zachować ostrożność i odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Ważne jest, aby unikać długotrwałego narażenia na słońce i zapewnić sobie odpowiednią ilość płynów. Aby nieco się ochłodzić, w mieście dostępne są dla mieszkańców kurtyny wodne i zdroje z wodą.
Do dyspozycji mieszkańców są także miejskie zdroje z wodą pitną. Znajdują się na dobrzeckich Polach Marsowych, przy Baszcie Dorotce, obok Orlika przy ul. Podmiejskiej, na placu zabaw przy ul. Tuszyńskiej, naprzeciw teatru, obok stacji uzdatniania wody przy ul. Poznańskiej oraz na terenie PWiK przy Nowym Świecie 2a.
Na Głównym Rynku działają także zraszacze.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp z o.o. w Kaliszu podobnie jak w ubiegłym roku ustawiło kurtyny chłodzące. Zlokalizowane są one na ul. Kanonickiej pomiędzy ul. Parczewskiego i ul. Babina oraz na skrzyżowaniu ul. Polnej i Górnośląskiej.
Z wodnego placu zabaw można korzystać przy pływalni Delfin.
Pamiętajmy o miskach z wodą dla zwierząt! Jedno poidło dla psów ustawione jest przy Villi Calisia.
Jak przetrwać upały?
Upały szkodzą najbardziej osobom starszym, dzieciom, zagrażają ludziom otyłym, chorym na serce, cukrzycę, cierpiącym na nadczynność tarczycy, na chorobę Parkinsona oraz osobom biorącym niektóre leki uspokajające, nasenne, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne. Podczas upałów, gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W czasie upałów należy zachować szczególne środki ostrożności:
- Kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu. Zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach, wietrz pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa. Wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne.
- Unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów - słońce jest najbardziej niebezpieczne w godz. 11-15. Jeśli nie ma takiej możliwości, przebywaj jak najczęściej w cieniu, a w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej. Zakładaj przewiewne ubrania z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna w jasnych kolorach oraz odkryte buty, żeby niepotrzebnie nie przegrzewać organizmu. Na głowę stosuj nakrycie, na oczy okulary z filtrem UV.
- Schładzaj organizm. Bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady. Nawadniaj organizm pijąc dużo, najlepiej chłodnej wody mineralnej niegazowanej. Zalecane jest wypijanie 2 litrów wody dziennie, a osobom młodszym nawet 3 litry dawkując ja często a małymi porcjami. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które działają moczopędnie i w żaden sposób nie chronią przed odwodnieniem. Kofeina podnosi ciśnienie, jeszcze bardziej obciążając serce.
- Przebywając nad morzem lub jeziorem pamiętaj, że woda zwielokrotnia działanie słońca przez odbijanie promieni słonecznych, a niskie temperatury panujące w okolicach akwenów wodnych nie chronią przed oparzeniem słonecznym. Unikaj skrajnych temperatur np. skok do zimnej wody prosto z leżaka może grozić szokiem termicznym.
- Zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw. Organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Podczas upałów najlepiej jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew.
Napisz komentarz
Komentarze