Na zlecenie WUP Poznań powiatowe urzędy pracy analizują sytuację na lokalnych rynkach pracy oraz poziom zatrudnienia absolwentów szkół średnich i wyższych. Z zebranych danych wynika, że w Kaliszu i w powiecie kaliskim na koniec 2023 roku mieliśmy ponad 2300 absolwentów szkół, ale tylko 60 z nich pozostawało bez pracy. Mamy za to aż 60 zawodów deficytowych, czyli takich w których brakuje pracowników. Największy deficyt panuje w czterech branżach:
Kierowcy autobusów, lekarze, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci.Ale brakuje też kierowców w ogóle, mechaników, nauczycieli, kucharzy, cieśli, dekarzy, blacharzy i wielu innych fachowców z branży budowlanej, gastronomicznej i usługowej. Urząd pracy wskazuje tylko na jeden zawód nadwyżkowy w Kaliszu, tj. taki w którym jest więcej absolwentów szkół kierunkowych niż wakatów.
- Jeden kierunek kształcenia znalazł się jako zawód nadwyżkowy, w którym znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz zbyt wielu chętnych, wykwalifikowanych kandydatów/ek. Jest to technik fotografii i multimediów z liczbą 30 osób – informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.
Napisz komentarz
Komentarze