W sierpniu obchodzone jest w Polsce święto pszczół i innych owadów zapylających. W obliczu niezwykle istotnego problemu, jakim jest wymieranie pszczół Samorząd Województwa Wielkopolskiego od 2018 roku wspiera wielkopolskich pszczelarzy przekazując łącznie 14 milionów złotych na zakup węzy pszczelej oraz pokarmu pszczelego. Oprócz bezpośredniego wsparcia Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansowuje zakup sadzonek drzew miododajnych. Inicjatywa stworzenia pasiek edukacyjnych na terenie naszego województwa to kolejny krok w popularyzacji pszczelarstwa ale przede wszystkim to krok do zwiększenia świadomości mieszkańców Wielkopolski na temat znaczenia pszczół w naszym otoczeniu.
Pokazanie roli pszczół w życiu człowieka – to cel wielkiego i wyjątkowego wydarzenia plenerowego organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, tym razem wspólnie z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.
Dzień pszczół powinien być tak naprawdę świętowany przez cały rok, bo ich wartość w naszym środowisku jest nie do przecenienia. Z badań naukowców wynika, że gdy zginie ostatnia pszczoła, to zaledwie 4 lata później wymrze ludzkość. Chcąc pokazać jak ważną rolę w naszym życiu pełnią pszczoły i jak należy o nie dbać, zapraszam wszystkich do uczestnictwa w Wielkopolskim Dniu Pszczół. Bardzo się cieszę, że już po raz czwarty możemy się spotkać i wspólnie brać udział w tym Święcie. Zachęcam do wspólnego zwiedzania stoisk wystawowych z bogatą ofertą efektów pracy pszczół prezentowaną przez wielkopolskich pszczelarzy – mówi Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.Tegoroczny Wielkopolski Dzień Pszczół odbędzie się 11 sierpnia od godziny 12:00 na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu-Zawodziu.
Fot.: Tomasz Potemkowski
Fot.: Tomasz Potemkowski
Po raz kolejny zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w wielkim wydarzeniu plenerowym jakim jest Wielkopolski Dzień Pszczół. To, co jest w nim najważniejsze, to uświadamianie i edukowanie, jak ważna jest rola tych pracowitych owadów poprzez odkrywanie ich świata i poznawanie, z jakimi zagrożeniami się mierzą. W ramach wydarzenia oferujemy wiele atrakcji m.in. jarmark pszczelarski, pokazy bartnictwa, wyplatania kószki czy pasiekę edukacyjną, a także dmuchańce, gry i zabawy edukacyjne, rekonstrukcje historyczne oraz inne niespodzianki dla dzieci, młodzieży i dorosłych z miodem w roli głównej – dodaje Szymon Wdowczyk – Dyrektor Departamentu.
Niedziela, 11 sierpnia
12:00 – 18:00
Rezerwat Archeologiczny na Kaliskim Zawodziu
WSTĘP BEZPŁATNY !
Napisz komentarz
Komentarze