Polska armia wzmocni się o 96 śmigłowców Apache, 48 wyrzutni Patriot i 28 transporterów rozpoznawczych Kleszcz. Szef MON, minister Władysław Kosiniak – Kamysz podpisał umowy na realizację dostaw wymienionego sprzętu. Najważniejszy i najbardziej kosztowny kontrakt to ten na dostawę amerykańskich śmigłowców. Umowa nie dotyczy tylko zakupu Apache, ale też amerykańskich inwestycji w polskie zakłady produkcji sprzętu wojskowego.
Trzy umowy offsetowe, inwestycje w zakłady w Łodzi i w Dęblinie. Śmigłowce będą obecne w bazach tutaj w Inowrocławiu, Świdniku i Malborku. Zobaczcie państwo jak wiele miejsc w Polsce będzie zaangażowanych w obsługę, infrastrukturę, w wypełnianie tych działań treścią. (…) Pozyskujemy zdolności do serwisowania, naprawy, modernizacji i doposażenia. Chciałbym bardzo serdecznie też podziękować na ręce przedstawicieli polskiego przemysłu zbrojnego polskiego i amerykańskiego za tą kooperację współpracy – mówił wicepremier Kosiniak – Kamysz.
Amerykański śmigłowiec wojskowy Apache (fot. wikipedia.org)
Doświadczenie w realizacji zleceń związanych z lotnictwem ma Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Kalisz. Zakład boryka się z problemami finansowymi, planowane są zwolnienia części załogi. Czy część zobowiązań offsetowych wynikających z nowych kontraktów wojskowych trafi do Kalisza?
Trwają rozmowy, których treść jest objęta klauzulą poufności. Polska Grupa Zbrojeniowa jest świadoma kompetencji oraz możliwości produkcyjnych WSK „PZL-KALISZ” S.A. Zarząd Spółki dba, aby ten potencjał został uwzględniony w planach PGZ – informuje nas Karolina Matuszewska z WSK Kalisz.
W ostatnich latach najgłośniej było o zleceniu WSK Kalisz produkcji komponentów do polskiej wersji czołgu K2 z Korei Południowej. W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, że Kalisz może stracić ten kontrakt, bo walczą o niego inne zakłady. Nowych decyzji w tej sprawie na razie nie ma.
Obecnie konsorcjum powołane do produkcji i dostaw czołgów K2PL nie otrzymało jeszcze zamówienia z Agencji Uzbrojenia, którego warunki będą stanowiły podstawę do uszczegółowienia założeń biznesowych i organizacji produkcji. W ramach GK PGZ, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Kaliszu rozpatrywana jest jako potencjalny producent elementów tych systemów. Szczegóły przeprowadzenia procesu ustanowienia produkcji czołgów K2PL w Polsce są obecnie również przedmiotem rozmów z partnerem koreańskim – dowiadujemy się w WSK Kalisz.
Transporter Kleszcz polskiej produkcji
Koreański czołg K2
Jak informuje Rzeczpospolita umowa wykonawcza na dostawę kolejnych czołgów K2 opóźnia się. Powodem jest m.in. brak porozumienia potencjalnych wykonawców repolonizacji czołgu w Polsce.
Rozmowy dotyczące zakupu kolejnych 180 czołgów przeciągają się głównie ze względu na brak porozumienia między potencjalnymi wykonawcami polskiej części kontraktu i z powodu sposobu finansowania umowy – informuje Rz.
Rzeczpospolita informuje, że umowa na dostawę kolejnych 180 czołgów K2 może być podpisana pod koniec 2024 roku.
Na pytanie o to, kiedy i na jakich warunkach mogą zostać podpisane kolejne kontrakty realizujące w pełni umowę ramową przewidującą zakup 1 tys. czołgów z Korei, nikt nie był w stanie odpowiedzieć – czytamy w Rzeczpospolitej.
Napisz komentarz
Komentarze