1. Zadbaj o odpowiednie miejsce do spania
Sypialnia powinna być zacisznym azylem, miejscem przeznaczonym do snu. Jeżeli chcesz się w pełni zregenerować, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu było ciemno, cicho i chłodno. Przed snem otwórz okno i wpuść do środka trochę świeżego powietrza. Temperatura oscylująca w granicach 18 stopni Celsjusza zapewni odpowiednie warunki do spania.
2. Wprowadź rutynę do swojego życia
Rutyna wydaje się nudna i monotonna, niemniej jednak działa bardzo pozytywnie na organizm – zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowy sen, pozbawiony koszmarów. Warto, abyś utrzymywał stały harmonogram snu, co oznacza:
- kładzenie się spać mniej więcej o tej samej porze,
- wstawanie z łóżka o tej samej porze, każdego dnia.
Przed zaśnięciem zrelaksuj się – poczytaj książkę, zafunduj sobie ciepłą kąpiel z kojącą muzyką i świecami. Wszystko to umożliwi wyciszenie się i wprowadzenie w stan relaksu, który ułatwia zasypianie i zmniejsza ryzyko koszmarnych snów.
Jeśli będziesz się starał prowadzić regularny tryb życia, trzymając się przy tym ustalonego rytmu snu i aktywności dziennej, to Twój sen będzie bardziej relaksujący i regeneracyjny. Unikaj drzemek w ciągu dnia, które mogą rozregulować Twój rytm dobowy. Korzystaj jak najwięcej ze światła dziennego. Jeśli nie masz takiej możliwości, przebywaj w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Wieczorem z kolei unikaj silnego światła sztucznego.
3. Techniki relaksacyjne
Zdrowy sen bez koszmarów może być wynikiem odprężenia się i zrelaksowania. Człowiek, który jest zestresowany, cały czas myśli o swoich problemach i stara się znaleźć rozwiązanie. Może odczuwać lęk, niepokój i strach, a to z kolei powoduje koszmary senne i wybudzenia w godzinach nocnych.
Techniki relaksacyjne, np. joga, pozwalają na pozbycie się napięcia, które negatywnie wpływa na jakość Twojego snu. Tak samo dobrze działają długie spacery czy aktywność fizyczna. Nie trenuj jednak tuż przed snem – najlepiej zaplanować ćwiczenia na co najmniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia – szczególnie gdy wykonujesz pracę, która nie wymaga wysiłku fizycznego. Bardzo ważne jest, aby ćwiczyć nieprzerwanie przez co najmniej 30 minut, ponieważ dopiero wtedy odnosisz oczekiwane efekty.
Jeśli położysz się do łóżka zrelaksowany, łatwiej zaśniesz, a Twój sen może być głębszy. Problemy z zaśnięciem mogą oznaczać bezsenność. W przypadku krótkotrwałej bezsenności, trwającej do 4 tygodni, możesz doraźnie zażywać lek Senamina, który ułatwia zasypianie, zmniejsza liczbę wybudzeń i powoduje, że śpisz lepiej.
4. Unikaj używania telefonu przed snem
Ważne, abyś ograniczył korzystanie z telefonu, komputera czy tabletu przed snem. Najlepiej nie wpatruj się w ekrany emitujące niebieskie światło. Jeśli nie musisz, nie bierz do sypialni telefonu albo przynajmniej wyciszaj go na noc, aby przychodzące powiadomienia nie wybudzały Cię ze snu.
5. Zadbaj o zdrowy tryb życia
To, co robisz w ciągu dnia, ma przełożenie na Twój sen i ewentualne koszmary. Postaraj się zadbać o zdrowy tryb życia. Jedz zdrowo, unikaj fast foodów i przetworzonej żywności. Nie powinieneś spożywać obfitych posiłków w porze wieczornej. Mogą one bowiem utrudniać zasypianie i powodować niestrawność, która zakłóca sen. Unikaj także picia alkoholu, dużej ilości kawy i produktów z kofeiną oraz palenia papierosów, ponieważ oddziałują one negatywnie na jakość snu.
Dzięki takim działaniom poprawisz swój sen i pozbędziesz się dręczących koszmarów, które mogą powodować zaburzenia odpoczynku nocnego.
Informacje o leku:
Nazwa produktu leczniczego. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej. Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna. Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania. Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny. Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie Ch. P. L. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 29.08.2024, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Źródło:
https://zwierciadlo.pl/psychologia/545232,1,mecza-cie-koszmary-niektorzy-twierdza-ze-maja-swoje-plusy.read
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/79966,parasomnie
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/332223,jak-zadbac-o-jakosc-snu
SEA/17278/12/24
https://senamina.pl/wp-content/uploads/2022/12/Broszura-PDF_Senamina.pdf
Napisz komentarz
Komentarze