Dzisiaj wiemy już, czym są czarne dziury. Wiemy też, że wszechświat, chociaż nieskończony, nadal się rozszerza. Naukowcy tacy jak prof. Zdzisław Musielak nieustannie pracują nad tym, by dowiedzieć się jeszcze więcej o wszechświecie. Chociaż jest uznanym naukowcem, prof. Musielak twierdzi, że nadal nie poznał kosmosu w pełni. Podczas swojego wykładu mówił o swoich poszukiwaniach odpowiedzi na pytania, czym są: Ciemna Materia, Czarna Energia oraz co było przed Wielkim Wybuchem. Tajemnicze zjawiska występują we wszechświecie, ale ich istota nadal jest nieznana. - Jutro mogą być nowe odkrycia, które spowodują, że znów nie będziemy wielu rzeczy wiedzieć – mówi prof. Musielak. – Nauka jest ciągłym procesem, rozwija się, nigdy się nie kończy. Każdego dnia może pojawić się coś nowego. W tym sensie nauka jest otwarta, jesteśmy otwarci na nowe idee, nowe rezultaty, na nowe wyniki. To wszystko jest naprawdę fascynujące.
Prof. Zdzisław Musielak jest kaliszaninem, absolwentem kaliskiej „samochodówki”. W Poznaniu studiował astronomię i astrofizykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Po doktoracie na Uniwersytecie Gdańskim wyjechał do Niemiec, a później do Stanów Zjednoczonych. Obecnie wykłada na Uniwersytecie w Arlington w stanie Teksas. Współpracuje m.in. z NASA i CERN. Jest laureatem wielu prestiżowych wyróżnień naukowych, m.in. trzykrotnie zdobył Nagrodę Humboldta. W tym roku otrzymał kolejne wyróżnienie, co prawda nie naukowe, ale równie ważne: to tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. - Byłem zaskoczony, kiedy się dowiedziałem – wspomina prof. Musielak. – To chyba jedna z największych nagród jakie dostałem, bo to najwyższa nagroda miasta Kalisza. Widziałem listę honorowych obywateli, jest tam np. prezydent Komorowski. Mam nadzieję, że tam pasuję – dodaje skromnie.
W pasjonującym wykładzie wzięło udział kilkaset osób. Nie zabrakło także rodziny profesora i przedstawicieli kaliskiej władzy z prezydentem Grzegorzem Sapińskim na czele, który objął to wydarzenie swoim patronatem.
Po wykładzie zaproszono kaliszan na pokazy nieba w Mobilnym Planetarium „Astro Arena” na Głównym Rynku.
Mirosława Zybura
Napisz komentarz
Komentarze