Gospodarzem uroczystej sesji, zorganizowanej tradycyjnie w ramach obchodów Święta Miasta, był przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Plichta. – Zdajemy sobie sprawę z faktu, że mieszkańcy Kalisza oczekują zaspokojenia różnych potrzeb. Jedni liczą na dobre wykształcenie i pracę, inni na wymarzone mieszkanie, a jeszcze inni na rozwój kaliskiej kultury, sportu i rekreacji. Zapewniam, że chcemy wspólnie rozwijać Kalisz. Realizować wytyczone cele i zamierzenia, bo taka jest rola gospodarzy, chcących sprostać oczekiwaniom swoich mieszkańców – mówił Andrzej Plichta, otwierając uroczystą sesję. – Od objęcia przeze mnie urzędu prezydenta Kalisza minęło 6 miesięcy. To bardzo krótki czas, ale na tyle długi, żeby powiedzieć: poznaję Kalisz, poznaję was. Dlatego nie spotykamy się tutaj jako obcy, ale jako przyjaciele – zaznaczał w swoim przemówieniu Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.
Czerwcowa Uroczysta Sesja Rady Miejskiej to okazja do uhonorowania osób, które dla naszego miasta zasłużyły się w sposób szczególny. I tak najwyższy tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza przyznano Józefowi Wiłkomirskiemu, wybitnemu wiolonczeliście, dyrygentowi, kompozytorowi i publicyście, oraz prof. Zdzisławowi Musielakowi, który jest cenionym astronomem, członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Warszawie i współpracownikiem NSF, NATO i NASA. Obaj wyróżnieni urodzili się w Kaliszu. - Każdy człowiek lubi być pochwalony, wyróżniony, ale nie tylko dlatego, że to pochlebia jego osobistej ambicji, ale dlatego, że on wtedy dochodzi do wniosku, że to, co robił i to, co robi ma jakieś znaczenie społeczne. Powiem to zupełnie od siebie, ale ja właśnie też tak to odbieram. Czasem nachodzi nas taka refleksja: czy to jest aż takie ważne, żebym ja to robił? Czy to jest potrzebne społecznie? Mamy czasem takie momenty zastanowienia. I właśnie, kiedy otrzymujemy jakieś wyróżnienie, dochodzimy do wniosku, że jednak to ma znaczenie – mówił Honorowy Obywatel Miasta Kalisza, Józef Wiłkomirski.
Honorowi Obywatele Miasta Kalisza: Józef Wiłkomirski i prof. Zdzisław Musielak
Odznaki „Zasłużony dla Miasta Kalisza” otrzymali: Klub Strzelectwa Sportowego Ligi Obrony Kraju „Bursztyn” w Kaliszu (najbardziej masowa i zasłużona dla sportu strzeleckiego organizacja na terenie miasta i powiatu kaliskiego); Piotr Łyszczak (właściciel Zakładu Rzeźniczo-Wędliniarskiego, wzorowy pracodawca i rzemieślnik, mistrz w zawodzie rzeźniczo-wędliniarskim); Urszula Pilarska (pedagog i wychowawczyni dzieci oraz młodzieży, społeczniczka, znana i szanowana w mieście, zwłaszcza w środowisku osób potrzebujących pomocy) oraz Mateusz Przyjazny (zasłużony kaliski działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, pedagog i działacz kultury).
Nagrodę Miasta Kalisza otrzymał: dr Jerzy Wypych (od wielu lat stoi na czele Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, jako Starszy Bractwa). Z kolei Medal Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza powędrował do: ks. proboszcza Mariana Błaszczyka, dra Andrzeja Nowaka, Andrzeja Witońskiego i Piotra Żuchowskiego.
Od lewej: Urszula Pilarska, Mateusz Przyjazny i dr Jerzy Wypych
W tym roku mija dokładnie 25 lat od utworzenia wolnych i demokratycznych samorządów. Specjalne statuetki „25 lat samorządności” otrzymali wszyscy byli prezydenci Kalisza, którzy swój urząd piastowali w tych latach. Wyróżnieni zostali także wszyscy byli przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza. Statuetki wręczał Antoni Pietkiewicz, ikona kaliskiej „Solidarności”, były wojewoda kaliski i mazowiecki.
Statuetki otrzymali: Wojciech Bachor, prezydent Kalisza w latach 1990-1998, Zbigniew Włodarek, prezydent Kalisza w latach 1998-2002 oraz Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza w latach 2002-2014, a także przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza minionych kadencji: Krzysztof Walczak, śp. Jerzy Rubiński, Adela Przybył, Grzegorz Sapiński, Radosław Kołaciński oraz obecny przewodniczący Andrzej Plichta.
- Jeśli mówimy, że Polska nie jest już tym samym krajem, jakim była przed 25 laty, że dokonała się w niej radykalna zmiana, to zawdzięczamy to mądrej i dalekosiężnej ustawie samorządowej i ludziom. Właśnie im, którzy z jej dobrodziejstwa potrafili skorzystać. Właśnie tym wszystkim ludziom, którzy przez 25 lat budowali piękny Kalisz chcę w imieniu własnym i tutaj obecnych na scenie bardzo serdecznie podziękować (…) – mówił były prezydent Kalisza Janusz Pęcherz. -Ci ludzie to nie tylko wybrani przedstawiciele władz poszczególnych kadencji. To nie tylko zgromadzeni na tej sali, ale ci wszyscy, którzy tworzyli miejsca pracy, zakładali przedsiębiorstwa, budowali żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie. Uczyli i wychowywali nasze dzieci i młodzież. (…) To ich przedsiębiorczość, pracowitość i wielkie zaangażowanie sprawiły, że zbudowaliśmy nasz piękny Kalisz. Nowym władzom dzisiejszego Kalisza życzymy sukcesów dla dobra całej wspólnoty samorządowej, dla dobra Kalisza, najstarszego miasta w Polsce – dodał.
Z inicjatywy Adeli Przybył, byłej przewodniczącej Rady Miejskiej, wszystkich zmarłych społeczników, samorządowców, którzy działali przez te 25 lat dla dobra Kalisza, uczczono minutą ciszy.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze