Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Budowa domu – jak zaoszczędzić na ociepleniu?

Budowa domu to nie błahostka. Osoby odpowiedzialne za zrealizowanie inwestycji muszą z niezwykłą starannością przemyśleć najdrobniejszy szczegół, tak aby nowo postawiony dom przetrwał wiele dekad. Jednym z aspektów budowy jest oczywiście wykonanie i postawienie fundamentów, a na późniejszym etapie montaż podłogi. Dlaczego te elementy są takie ważne oraz jak można dzięki nim zaoszczędzić na ocieplaniu budynku? Przekonajmy się.
  • 05.07.2023 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Budowa domu – jak zaoszczędzić na ociepleniu?

Izolacja fundamentów – izolacja pozioma

Fundamenty to inaczej podstawa domu, a właściwie podstawa każdego budynku. Fundamenty decydują, czy dom przetrwa parę lat czy dekady, a nawet wieki. Wykonanie fundamentów jest kluczowym zadaniem osób odpowiedzialnych za budowę domu, a jednym z jego etapów jest izolacja – wyróżniamy poziomą i pionową. Pozioma izolacja chroni fundamenty przed podciąganiem wód gruntowych, a mówiąc prościej – przed wilgocią. Izolację umieszcza się między ścianą fundamentową a ławą, ewentualnie między fundamentem a ścianami na parterze. Polega na układaniu na ławach fundamentowych warstwami następujących składników: włókna szklanego, papy, następnie papy termozgrzewalnej lub folii. Dopiero na takim podłożu kładziemy ściany fundamentowe. Dobrze zastosowana izolacja pozioma pozwala nie tylko chronić ściany budynku przed wilgocią. Stwarza również warstwę poślizgową, która ma zapobiec lub przynajmniej ograniczyć ewentualne pękanie powierzchni. Jak izolacja pozioma wpływa na ocieplenie domu i tym samym zaoszczędzenie na ogrzewaniu? Otóż dobrze wykonana izolacja sprawa, że zimno nie przenika z gruntu do środka domu. Źle wykonana lub wręcz całkowity brak izolacji sprawia, że ocieplenie budynku jest nieefektywne.

Izolacja fundamentów – izolacja pionowa

Warto wiedzieć, iż pod nazwą izolacji pionowej kryje się zabezpieczenie ścian piwnic i fundamentowych przed wilgocią z gruntu. Różnica polega na miejscu, w którym izolacja pionowa znajduje zastosowanie. Poziomą nakładamy na wierzch ław fundamentowych, pionową na ławy fundamentowej, ale tylko w miejscach, gdzie stykają się z gruntem. Więcej o izolacji pionowej możemy przeczytać przykładowo na stronie https://aleo.com/pl/porady/izolacja-pozioma-fundamentow-na-czym-polega-i-jak-ja-wykonac/

Folia podłogowa

Czy folia może skutecznie chronić dom przed utratą ciepła? Jak najbardziej! Polacy doceniają nowoczesne ogrzewanie podłogowe, którego niezbędnym składnikiem jest specjalna folia chroniąca przed generowaniem strat cieplnych. Wyróżniamy trzy typy folii idealnej do ogrzewania podłogowego – folię aluminiową, rastrową, ekranową. Na temat ich różnic możemy poczytać np. tu: https://aleo.com/pl/porady/jaka-folia-pod-ogrzewanie-podlogowe/. Warto wspomnieć, iż folia nie tylko może ułatwić efektywne ocieplenie pomieszczeń, ale też wyrównanie podłoża, a do tego działa jako izolacja akustyczna. Grubość zastosowanej folii różni się w zależności od miejsca zastosowania – na parterze, a więc tuż przy gruncie, powinniśmy wykorzystać nawet folii o grubości nawet dziesięciu centymetrów, na piętrach wystarczy jej około czterech centymetrów.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama