Ubezpieczenie turystyczne dopasuje się do celu wyjazdu i planowanych aktywności. Jedną z jego odmian jest ubezpieczenie narciarskie przygotowane z myślą o miłośnikach sportów zimowych, w tym zjazdów narciarskich i snowboardowych.
Zawartość ubezpieczenia narciarskiego
Ubezpieczenie narciarskie to rodzaj ubezpieczenia turystycznego dopasowanego do aktywności w górach i na stokach narciarskich. Oznacza to, że w zależności od wybranego wariantu zawierać może następujące ochrony:
- ubezpieczenie kosztów leczenia,
- assistance podróżne,
- NNW,
- OC w życiu prywatnym/sportowe,
- ubezpieczenie bagażu/sprzętu sportowego.
W każdym pakiecie ubezpieczenia narciarskiego znajdzie się ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Pełna polisa na narty powinna zawierać również pozostałe ubezpieczenia. Na przykład UNIQA oferuje Pakiet Zimowy, w którym zawsze znajduje się ubezpieczenie OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego – takie rozwiązanie zapewnia kompleksowe wsparcie podczas wyjazdu w góry!
Korzyści z ubezpieczenia narciarskiego
Powyżej przedstawiliśmy zawartość ubezpieczenia na narty i snowboard. W przypadku jakich realnych zdarzeń w kurorcie zimowym może ono być pomocne? Polisa narciarska przyda Ci się, gdy:
- przewrócisz się podczas jazdy na stoku narciarskim – koszty koniecznego leczenia i hospitalizacji pokryje ubezpieczyciel, a w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. poważne złamanie) otrzymasz odszkodowanie z NNW;
- spowodujesz wypadek podczas jazdy na nartach – OC w życiu prywatnym/sportowe zabezpieczy Cię przed konsekwencjami spowodowania szkody osobowej i rzeczowej innemu użytkownikowi stoku narciarskiego, a koszt odszkodowania pokryje ubezpieczyciel (OC jest obowiązkowe na włoskich stokach!);
- wezwiesz pomoc w górach – w ramach ubezpieczenia narciarskiego ubezpieczyciel pokryje koszty akcji ratowniczej w górach, która w Austrii czy Włoszech może kosztować tysiące euro;
- Twój sprzęt sportowy zostanie uszkodzony lub zniszczony – otrzymasz wsparcie ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia sprzętu sportowego;
- stoki narciarskie zostaną zamknięte – wielu ubezpieczycieli oferuje specjalne usługi assistance dla narciarzy i snowboardzistów, w tym zwrot kosztów karnetu na wyciągi narciarskie, świadczenia dzienne w przypadku zamknięcia tras zjazdowych czy zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu lub zajęć w szkółce narciarskiej.
Dokładną listę dodatkowych ochron przygotowanych z myślą o miłośnikach sportów zimowych znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Natomiast dodatkowe informacje, w tym lista sportów zimowych, czekają na Ciebie na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.
Wybór ubezpieczenia narciarskiego
Zakup ubezpieczenia narciarskiego nie różni się prawie niczym od zakupu zwykłej polisy turystycznej. Warto w tym celu zwrócić uwagę na zakres ochrony, sumy ubezpieczenia, limity, wyłączenia odpowiedzialności czy sposób zgłoszenia szkody. Należy jednak pamiętać o dwóch dodatkowych kwestiach. Jakich?
Przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego zwróć uwagę, jak ubezpieczyciel kategoryzuje sport, który zamierzasz uprawiać. U niektórych zjazd po wyznaczonej trasie narciarskiej chroniony jest w standardowej polisie, a u innych to kategoria sportów zimowych i wymaga rozszerzenia ochrony. Jeśli zamierzasz uprawiać bardziej ryzykowną dyscyplinę zimową, to również sprawdź, jak określa ją ubezpieczyciel. Drugą ważną kwestią są dodatkowe świadczenia assistance dla narciarzy. Ich listę znajdziesz w OWU – wyjaśnia Tomasz Sowa, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.
W formularzu ubezpieczeniowym pada pytanie o cel wyjazdu. By oferta ubezpieczeniowa została dopasowana do uprawiania narciarstwa, należy wskazać, że planuje się taką aktywność podczas pobytu za granicą.
EKUZ a ubezpieczenie narciarskie
Na narty czy snowboard zazwyczaj wybieramy się w polskie góry lub za granicę do sąsiadów (Czechy, Słowacja, Niemcy) lub w Alpy do Austrii czy Włoch. Wszystkie wymienione kraje należą do Unii Europejskiej, więc można w nich korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy sam EKUZ wystarczy na wyjazd na narty?
Zdecydowanie nie! EKUZ pozwala na korzystanie jedynie z publicznych placówek medycznych na obowiązujących w danym kraju zasadach – nie zapewnia więc w pełni darmowych świadczeń medycznych! Po drugie, Karta nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej w górach i transportu medycznego do Polski. Nie zapewnia również ochrony sprzętu narciarskiego, wsparcia w razie spowodowania wypadku czy odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu. Dlatego na wyjazd na stok narciarski zawsze warto kupić ubezpieczenie narciarskie!
Napisz komentarz
Komentarze