Reklama
Reklama
Reklama

Ubezpieczenie narciarskie – dlaczego warto zadbać o ochronę w górach?

Wypad na narty to świetny pomysł na spędzenie weekendu lub dłuższego urlopu w czasie ferii zimowych. Na taki wyjazd zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni wsparcie w razie nieszczęśliwego wypadku na stoku lub innej nieprzewidzianej sytuacji. Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie? Czy zamiast polisy warto wyrobić EKUZ? Podpowiadamy!
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Ubezpieczenie narciarskie – dlaczego warto zadbać o ochronę w górach?

Ubezpieczenie turystyczne dopasuje się do celu wyjazdu i planowanych aktywności. Jedną z jego odmian jest ubezpieczenie narciarskie przygotowane z myślą o miłośnikach sportów zimowych, w tym zjazdów narciarskich i snowboardowych.

Zawartość ubezpieczenia narciarskiego

Ubezpieczenie narciarskie to rodzaj ubezpieczenia turystycznego dopasowanego do aktywności w górach i na stokach narciarskich. Oznacza to, że w zależności od wybranego wariantu zawierać może następujące ochrony:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • assistance podróżne,
  • NNW,
  • OC w życiu prywatnym/sportowe,
  • ubezpieczenie bagażu/sprzętu sportowego.

W każdym pakiecie ubezpieczenia narciarskiego znajdzie się ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Pełna polisa na narty powinna zawierać również pozostałe ubezpieczenia. Na przykład UNIQA oferuje Pakiet Zimowy, w którym zawsze znajduje się ubezpieczenie OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego – takie rozwiązanie zapewnia kompleksowe wsparcie podczas wyjazdu w góry!

Korzyści z ubezpieczenia narciarskiego

Powyżej przedstawiliśmy zawartość ubezpieczenia na narty i snowboard. W przypadku jakich realnych zdarzeń w kurorcie zimowym może ono być pomocne? Polisa narciarska przyda Ci się, gdy:

  • przewrócisz się podczas jazdy na stoku narciarskim – koszty koniecznego leczenia i hospitalizacji pokryje ubezpieczyciel, a w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. poważne złamanie) otrzymasz odszkodowanie z NNW;
  • spowodujesz wypadek podczas jazdy na nartach – OC w życiu prywatnym/sportowe zabezpieczy Cię przed konsekwencjami spowodowania szkody osobowej i rzeczowej innemu użytkownikowi stoku narciarskiego, a koszt odszkodowania pokryje ubezpieczyciel (OC jest obowiązkowe na włoskich stokach!);
  • wezwiesz pomoc w górach – w ramach ubezpieczenia narciarskiego ubezpieczyciel pokryje koszty akcji ratowniczej w górach, która w Austrii czy Włoszech może kosztować tysiące euro;
  • Twój sprzęt sportowy zostanie uszkodzony lub zniszczony – otrzymasz wsparcie ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia sprzętu sportowego;
  • stoki narciarskie zostaną zamknięte – wielu ubezpieczycieli oferuje specjalne usługi assistance dla narciarzy i snowboardzistów, w tym zwrot kosztów karnetu na wyciągi narciarskie, świadczenia dzienne w przypadku zamknięcia tras zjazdowych czy zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu lub zajęć w szkółce narciarskiej.

Dokładną listę dodatkowych ochron przygotowanych z myślą o miłośnikach sportów zimowych znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Natomiast dodatkowe informacje, w tym lista sportów zimowych, czekają na Ciebie na https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/.

Wybór ubezpieczenia narciarskiego

Zakup ubezpieczenia narciarskiego nie różni się prawie niczym od zakupu zwykłej polisy turystycznej. Warto w tym celu zwrócić uwagę na zakres ochrony, sumy ubezpieczenia, limity, wyłączenia odpowiedzialności czy sposób zgłoszenia szkody. Należy jednak pamiętać o dwóch dodatkowych kwestiach. Jakich?

Przy wyborze ubezpieczenia narciarskiego zwróć uwagę, jak ubezpieczyciel kategoryzuje sport, który zamierzasz uprawiać. U niektórych zjazd po wyznaczonej trasie narciarskiej chroniony jest w standardowej polisie, a u innych to kategoria sportów zimowych i wymaga rozszerzenia ochrony. Jeśli zamierzasz uprawiać bardziej ryzykowną dyscyplinę zimową, to również sprawdź, jak określa ją ubezpieczyciel. Drugą ważną kwestią są dodatkowe świadczenia assistance dla narciarzy. Ich listę znajdziesz w OWU – wyjaśnia Tomasz Sowa, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.

W formularzu ubezpieczeniowym pada pytanie o cel wyjazdu. By oferta ubezpieczeniowa została dopasowana do uprawiania narciarstwa, należy wskazać, że planuje się taką aktywność podczas pobytu za granicą.

EKUZ a ubezpieczenie narciarskie

Na narty czy snowboard zazwyczaj wybieramy się w polskie góry lub za granicę do sąsiadów (Czechy, Słowacja, Niemcy) lub w Alpy do Austrii czy Włoch. Wszystkie wymienione kraje należą do Unii Europejskiej, więc można w nich korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Czy sam EKUZ wystarczy na wyjazd na narty?

Zdecydowanie nie! EKUZ pozwala na korzystanie jedynie z publicznych placówek medycznych na obowiązujących w danym kraju zasadach – nie zapewnia więc w pełni darmowych świadczeń medycznych! Po drugie, Karta nie pokrywa kosztów akcji ratowniczej w górach i transportu medycznego do Polski. Nie zapewnia również ochrony sprzętu narciarskiego, wsparcia w razie spowodowania wypadku czy odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu. Dlatego na wyjazd na stok narciarski zawsze warto kupić ubezpieczenie narciarskie!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1037 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: tatamiszaTreść komentarza: Pan Gosiewski miał przystanek we Włoszczowej, a czyj będzie przystanek w Sieradzu? Czy z PiS-u czy z Platformy łączy ich PRYWATA.Data dodania komentarza: 5.02.2025, 18:09Źródło komentarza: Obwodnica kolejowa ominie Kalisz! Ludzie protestująAutor komentarza: niezalogowanyTreść komentarza: Pewno , przydałoby się więcej POLAKÓW DO STRAŻY GRANICZNEJ , ale na granicy z NIEMCAMI ---może upilnują te nielegalne PODRZUTKI MIGRANTÓW przez NIEMCÓW do POLSKI !!!! i BĘDĄ PRAWODŁOWO REAGOWAĆ --jak POLACY .Data dodania komentarza: 5.02.2025, 17:19Źródło komentarza: Zmiany w naborze! Łatwiej dostać się do tej służby i dobrze zarobićAutor komentarza: PociągTreść komentarza: W Koninie, w ramach Via Pomeranii, to bym proponował obwodnicę wschodnią, żeby jadący od strony Kalisza nie musieli przebijać się przez miasto. Mogłoby być tak, przy dojeździe do A2 węzeł w Modle do węzła w Żychlinie i od Żychlina Via Pomerania już na północ przez Brzeźno i most w Ladorudzu, Licheń i dalej na północ. Problem w tym, że niektóre samorządy chcą budować most w Biechowach, to kilkanaście dodatkowych kilometrów. Nikt jadąc z Kalisza nie będzie jechał dalej na A2 by jechać na most w Biechowach, bo to szkoda drogi będzie się mimo wszystko przebijał przez Konin. Gdyby był natomiast most w Ladorudzu to byłaby to obwodnica Konina i każdy jadąc z Kalisza by ją wybrałData dodania komentarza: 5.02.2025, 17:19Źródło komentarza: Którędy Via Pomerania? „Klauzulowane decyzje” podejmie wojskoAutor komentarza: ZuzaTreść komentarza: Jeździłam tam często, aż zaskoczono mnie mandatem 190zł. Było ciemno, nie zauważyłam czarnych tablic, że wprowadzono opłaty na dotychczas bezpłatnym parkingu. Pośpiech, zaskoczenie, nerwy, reklamacja, reklamacje uznano, mandat anulowano…. Ale.., niesmak pozostał i do dzisiaj nie wiem gdzie ten parkometr… przestałam tam robić zakupy…. Mam wybór …Data dodania komentarza: 5.02.2025, 16:50Źródło komentarza: 190 zł za parkowanie w tym miejscu. „Proszę nagłośnić sprawę”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama