W czasie tych czterech lat, po wielu negocjacjach i protestach przed Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu i Sejmem w Warszawie działkowcy doprowadzili do uchwalenia ustawy, która daje możliwość wystąpienia ogródkom z Polskiego Związku Działkowców. W kaliskim okręgu jest 140 ogrodów. Od czasu uchwalenia ustawy ze Związku wystąpiły 4. - Wystąpił ogród nad jeziorami w Mikorzynie, który nie odpowiadał statutowi i przepisom prawa budowlanego, jeden mały ogród - 45 działek - w Turku, 45 działek w Raszkowie i ogród w Skalmierzycach, który miał ponad 200 działek – mówi Jerzy Wdowczyk, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Kaliszu.
- Nie ma już obaw, że nakaże wyburzenie domków, które zostały wybudowane niezgodnie ze starą definicją altany, na którą miały składać się cztery słupki, dach i ogrodzenie ażurowe. Dzięki zebraniu setek tysięcy podpisów posłowie zmienili prawo budowlane dotyczące altan. - W tym momencie mamy już spokój z altanami. Nie musimy budować ażurków, tylko porządne altanki, które, teraz są odpowiednio usankcjonowane prawnie – dodaje Roman Filipak, wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Kaliszu.
Kadencję podsumowano podczas IX Okręgowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców. Podczas uroczystości władze nagrodziły również najbardziej zasłużonych działkowców. Związek wybrał także reprezentantów na XII Krajowy Zjazd Delegatów.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze