Reklama
Reklama włączenie społeczne
Reklama
Reklama

W Wielki Piątek idziemy do pracy. Wolny będzie inny dzień

Na razie nie zmieni się kalendarz dni wolnych od pracy. Tak zdecydowała sejmowa komisja ds. petycji. Wolny Wielki Piątek pozostanie tylko obywatelską propozycją.

14 lutego kojarzył się jak dotąd z walentynkami. Od 2025 roku 14 lutego obchodzimy nowe święto państwowe. Weszło do kalendarza pod nazwą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

Od razu dodajmy, że nie jest to jednocześnie dzień ustawowo wolnym od pracy. To po prostu zwykły dzień roboczy.

Takim dniem od tego roku będzie natomiast Wigilia, którą obchodzimy 24 grudnia. Czy takim dniem będzie także Wielki Piątek, bo taka dyskusja też się odbyła? Ten temat  dodajmy  wraca co roku przed Wielkanocą. 

Autor pomysłu przedstawił swoje argumenty

Taki projekt złożył w Sejmie anonimowy obywatel. Postulował w nim – przypomniał pulshr.pl – ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy. W zamian proponował likwidację wolnego w święto Konstytucji 3 Maja.

Tak to uzasadnił: „Wielki Piątek to święto obchodzone równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim i w kościele protestanckim. Dzieci w szkołach mają już w Wielki Piątek dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnim dziećmi. Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych do pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do konfliktów między pracowniczkami w tym ważnym dla Chrześcijan dniu”.

Nie przekonał posłów z komisji petycji

Teraz propozycja obywatela zajęła się sejmowa komisji ds. petycji. Ostatecznie argumenty pomysłodawcy nie przekonały posłów. Zdecydowali, że Wielki Piątek nie będzie kolejnym dniem wolnym of pracy.

Wolny Wielki Piątek miał zresztą więcej przeciwników. Przywoływali m.in. argument, że Wielkanoc zawsze wypada w niedzielę i poniedziałek. Poprzedza je tradycyjnie wolna dla większości Polaków sobota. Uchwalenie wolnego także w piątek dawałoby w sumie 4 dni wolne od pracy, co negatywnie odczułoby wiele firm.

– Mamy 26 dni urlopu, dni świąteczne, absencję chorobową, która średnio wynosi 20 dni na pracownika. To oznacza, że realnie pracujemy ok. 200 dni w roku na 365 – mówił wtedy w „Fakcie” Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

W tym roku – dodajmy – Wielkanoc wypada 20 i 21 kwietnia  

Kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy 2025:

1 stycznia – Nowy Rok,

6 stycznia – Trzech Króli,

20 kwietnia – Wielkanoc,

21 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny,

1 maja – Święto Pracy,

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja,

19 czerwca – Boże Ciało,

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

1 listopada – Wszystkich Świętych,

11 listopada – Święto Niepodległości,

24 grudnia  – Wigilia,

25 grudnia – Boże Narodzenie,

26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama