Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kto kogo wprowadza w błąd? Prawda o Kolei Dużych Prędkości

Kalisz zyska czy straci na budowie Kolei Dużych Prędkości i kto kogo wprowadza w błąd w tej sprawie? Wracamy do tak ważnego tematu dla miasta po raz kolejny, bo politycy, którzy mogliby mieć na tę sprawę wpływ, starają się go uniknąć. Poniżej przedstawimy kilka faktów, które są realnym zagrożeniem, nie są zaś mglistą wizją, której realizacji nikt nie jest nam w stanie dziś zagwarantować.
Kto kogo wprowadza w błąd? Prawda o Kolei Dużych Prędkości

Autor: CPK, Canva

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że budowa obwodnicy kolejowej Kalisza nie dość, że przetnie Kalisz i może zrujnować strukturę miasta, to grozi funkcjonowaniu zakładu Pratt&Whitney. Odbywa się tam specjalistyczna budowa silników lotniczych. Sprawa jest na tyle poważna, że budowa bypassa w sąsiedztwie zakładu może uniemożliwić jego dalsze funkcjonowanie. Nasz artykuł, jak zwykle bywa w przypadku naszych publikacji, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Spółka CPK następnego dnia odpowiedziała na naszą publikację, zarzucając nam kłamstwo.

 - Informacja rozpowszechniana przez jedną z lokalnych redakcji i mówiąca o „poważnej ingerencji w zakłady Pratt & Whitney, mogącej grozić zamknięciem firmy i zwolnieniem tysiąca osób”, jest nieprawdziwa i wprowadzająca opinię publiczną w błąd – informowała spółka CPK, rozsyłając taki komunikat do innych mediów. 

Z informacji spółki, która zamierza przez Kalisz budować obwodnicę kolejową, można odnieść wrażenie, że cała sprawa to wymysł Faktów Kaliskich. Tymczasem wszystkie informacje nt. zagrożeń dla funkcjonowania Pratt & Whitney zaczerpnięte są z oficjalnego pisma zarządu P&W do CPK. To specjaliści ds. produkcji Pratta ocenili zagrożenia, jakie niesie ze sobą budowa bypassa przy ul. Elektrycznej, nie nasza redakcja.  Być może specjaliści z CPK lepiej znają się na lotnictwie niż polsko - kanadyjski zespół z Pratta. Dał temu niedawno pokaz Piotr Rachwalski z zarządu CPK, który na X zachwalał zalety najnowszego samolotu Airbusa... nieistniejącego samolotu. 

Wracając do Kalisza i bypassa. Spółka CPK zapewnia, że takich zagrożeń  nie ma. Być może spółka ma rację. Co nie zmienia faktu, że zakład Pratt & Whitney ma prawo do składania swoich wątpliwości, a my mamy prawo, a nawet obowiązek tymi obawami i wątpliwościami dzielić się z opinią publiczną. Spółka CPK zapewnia, że: 

 Planowany przebieg obwodnicy przechodzi południową stroną Kalisza, daleko od centrum. Co więcej, planowany jest na obszarze terenów przemysłowych, gdzie dominują pola i łąki – czytamy w komunikacie spółki.

Na razie jednak żadne mapy dotyczące przebiegu obwodnicy kolejowej przez Kalisz nie zostały upublicznione. Poprosiliśmy dwukrotnie spółkę o udostępnienie map, projektów czy wizualizacji rozpatrywanego przebiegu obwodnicy kolejowej przez Kalisz, tak by nasi czytelnicy mogli sami ocenić czy bypass przebiega tylko „przez pola i łąki” czy jednak może zagraża którymś zakładom czy innego rodzaju budynkom. Dostaliśmy ten obrazek poniżej…

W załączeniu przesyłam mapę, o którą Pan prosił - pisze do nas pani z biura prasowego CPK

 

Czy na podstawie tej „mapy” mieszkańcy ulicy Elektrycznej, sołectwa Sulisławice, osiedla Piwonice, pracownicy Pratt & Whitney mają się czuć spokojniejsi? Widzicie tu te łąki i pola? A może specjaliści z CPK sądzą, że dziennikarze, politycy, mieszkańcy „małego miasta” jak powiedziała jedna z lokalnych posłanek przyjmą za prawdę każdą bajkę i jeszcze będą potakiwać?

Być może jeszcze nie ma dokładniejszych map, stąd taki ogólny zarys, ale jeśli tak, to dzisiaj samo CPK nie wie komu i w jakim stopniu kolejowa obwodnica będzie zagrażać. My mamy jednak wierzyć na słowo. Tymczasem fakty są takie:

  1. CPK mówi o niwelowaniu wstrząsów, jakie mogą powodować pociągi jadące obwodnicą Kalisza, mówi o tym, że może ona przebiegać górą, dołem, trochę w bok. Zupełnie omijając sprawę czy kaliszanie na nią się w ogóle zgadzają- nikt pomysłu budowy bypassa z Kaliszem nie konsultował, nikt nie pytał nas  o zgodę.

     

  2. Spółka i politycy koalicji obecnie rządzącej zapewniają, że „Kalisz zyska najwięcej”. Mówią ile par pociągów zatrzyma się w Kaliszu, będą jeździć co godzinę? Ci ludzie, którzy dziś nas o tym zapewniają, zanim jakikolwiek pociąg w ramach KDP wjedzie do Kalisza, już dawno nie będą za to odpowiadać. Rozkład jazdy pociągów można zmienić w każdej chwili, a budowa bypassa na zawsze i nieodwracalnie zmieni strukturę naszego miasta.

     

  3. Poprzedni wariant W9 był konsultowany  z dokładnością „do jednego domu”. Wszyscy widzieliśmy kilka opcji przebiegu kolei przez Kalisz,  na spotkaniu w tej sprawie były emocje, okrzyki, niezgoda, ale takie spotkania się odbywały i każdy mógł wypowiedzieć swoje zdanie. Dziś mamy wierzyć wyżej przedstawionej mapce i zapewnieniom politykom. 

 Sprawa CPK, KDP i Kalisza jest częstym tematem nawet w mediach ogólnopolskich. Wielokrotnie mówiło się, że kolej ominie Kalisz. Zagrożenie jest jednak większe niż samo „ominięcie” miasta, o czym kilka dni temu w radiu Wnet mówił prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski.

Panie redaktorze, może nie do końca ominie, natomiast jest zagrożenie, że rozjedzie Kalisz i się w naszym mieście nie zatrzyma ten pociąg. Chciałbym przypomnieć, że trudno szukać w tej chwili drugiego miasta w Polsce, które byłoby bardziej na „tak” dla tego projektu (…) jednak została podjęta decyzja o przyspieszeniu tych pociągów i u projektantów zaczęła pojawiać się myśl, po co zatrzymywać się w Kaliszu, skoro można to miasto ominąć, co któryś tam pociąg o niższej randze do tego miasta, by wjeżdżał – mówił Kinastowski.

Przypomnijmy, że w ramach idei „Polski w 100 minut” promowanej przez obecny rząd priorytetem mają być połączenia między największymi metropoliami. By poznaniacy najszybciej dojechali do Warszawy, trzeba przez Kalisz przemknąć z ogromną prędkością po obwodnicy kolejowej.  Takiej koncepcji sprzeciwia się prezydent, wielu lokalnych działaczy.

Dokładniejszą mapę niż ta od CPK stworzyli sami kaliszanie, którzy żywo interesują się sprawą KDP

Bypass bez konsultacji. Najszybsza kolej KDP OMINIE Kalisz i nie będzie się zatrzymywać. Z nikim tego nie konsultowali. Jest ryzyko, że Wariant W9 będzie okrojony z pociągów, nowego dworca itp.. Zero konsultacji. Ryzyko, że kilka tysięcy ludzi straci pracę. Zero konsultacji – wylicza Dawid Borowiak.

A co na to lokalni politycy, którzy potencjalnie mają wpływ na tę inwestycję, bo reprezentują opcję rządzącą?

Poseł Mariusz Witczak i senator Janusz Pęcherz już dawno omijają szerokim łukiem temat CPK. Posłanka Barbara Oliwiecka próbuje znaleźć jakiś kompromis między spółką CPK a Kaliszem, ale zarząd spółki nie stwarza nawet pozorów, które dawałyby jej szansę na ogłoszenie sukcesu, bo twardo stoi przy swoim: bypass powstanie. Lider jej partii, Szymon Hołownia przyjechał do Kalisza, obiecał, że będzie walczył o dobry przebieg KDP dla naszego miasta i pojechał dalej, obiecać inne rzeczy w innych miastach. 

Na razie nic nie wynika z obietnic Szymona Hołowni

Obwodnica kolejowa Kalisza ma być skomplikowanym i kosztochłonnym projektem. Biorąc pod uwagę jej koszt, około 2 mld zł i korzyści jakie ze sobą niesie- kilka minut przyspieszenia przejazdu pociągu, z pewnością można ją nazwać przeskalowaną inwestycją. Aż się prosi, by sprawą zajęła się jakaś komisja ds. przeskalowanych inwestycji. Taki zespół parlamentarny działał w Sejmie, nazywał się „Zespołem ds. Przeskalowanych Inwestycji (m.in. CPK) i Przymusowych Wywłaszczeń”. 

Tak nazywał się zespół, kiedy Kolej Dużych Prędkości realizowała ekipa PiS

Tak nazywa się ten sam zespół, kiedy KDP realizuje ekipa PO/Trzecia Droga/ Lewica

Zespół powstał w ubiegłej kadencji i zasiadają w niej głównie politycy PO i Trzeciej Drogi, a posłanka z Kalisza, Karolina Pawliczak jest jego wiceprzewodniczącą. Zespół ten uznał jednak, że CPK był „przeskalowany” tylko za czasów rządu PiS. Dziś, mimo absurdalnie kosztowanego bypassa w Kaliszu, projekt nie jest już przeskalowany a wielkoskalowy. Zespół zmienił bowiem nazwę na Parlamentarny Zespół ds. Wielkoskalowych Inwestycji Celu Publicznego i Wywłaszczeń. Z nazwy zniknęło też określenie "przymusowe" wywłaszczenia, zostały tylko wywłaszczenia, a politycy na posiedzeniu zespołu radzą jak te wywłaszczenia powinny wyglądać "po ludzku".

Na ostatnim jego posiedzeniu posłanka Pawliczak nie pytała kierownictwa CPK o sens budowy obwodnicy kolejowej w Kaliszu, a sposób przedstawiania oferty wykupu nieruchomości od wysiedlanych ludzi. 

Jak wygląda kwestia przedstawiania tych ofert i czy pracownicy spółki CPK wchodzą do właścicieli, na nieruchomości, czy też przedstawiają tę ofertę w cudzysłowie mówiąc po ludzku? Bo zawsze mówiliśmy o tym, że owszem tak dla rozwoju, ale nie dla rozboju, że odszkodowania powinny być godne – pytała na posiedzeniu zespołu posłanka Karolina Pawliczak.

Posłanka z Kalisza chwilę potem wyszła z posiedzenia, bo spieszyła się na inną komisję. 


PRZECZYTAJ TAKŻE:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dave 03.03.2025 18:10
W zasadzie prędkość 320 km/h może być dobra dla pociągów zatrzymujących się tylko w większych miastach. Niezależnie jednak od tego pociągi 250 km/h będą musiały zatrzymywać się także w Kaliszu i innych miastach średniej wielkości. Większość krajów europejskich łączy pociągi poruszające się z prędkością 300–330 km/h z pociągami poruszającymi się z prędkością 250 km/h. Jeśli u nas to nie działa, to dlatego, że chcą po prostu wykluczyć Kalisz. Ale nie możemy na to pozwolić! Kalis też powinien na tym zyskać! (z obwodnicy kursują wyłącznie szybsze pociągi!)

k2 02.03.2025 22:13
Prawda jest bardziej skomplikowana, niż na pierwszy rzut oka wygląda. W czasie konsultacji w OSRiR miałem przyjemność i zaszczyt (zaszczyt zaufania nieżyjącego już autora koncepcji) zaprezentować społeczną, pozapolityczną propozycję przebiegu KDP przez Kalisz, która przychylnie przyjęta przez przedstawicieli CPK (wcześniej już z nią wstępnie zapoznanych) stała się podstawą opracowania wariantu W9. W toku dalszych prac i konsultacji z władzami Kalisza precyzowano szczegóły tej koncepcji, w sposób bardzo dla miasta korzystny. Niestety wkrótce potem, jeszcze za czasów poprzedniego zarządu CPK i pełnomocnika Horały, kiedy nikt nie zgłaszał pomysłu przyspieszenia KDP do 320 km/h, pojawiły się niepokojące doniesienia o opracowywaniu przez CPK nieszczęsnego projektu bypassu. Można odnaleźć dyskusję o tym i jej datę na zainteresowanych tematem forach internetowych. Po zmianie rządów rodzima, jak widać, koncepcja CPK-owska została ochoczo podchwycona, można powiedzieć ponad podziałami, przez nowy zarząd CPK i p. Malepszaka z dodatkowym uzasadnieniem zwiększeniem prędkości projektowanej KDP. Pozwoliło to im wykazać się inwencją, tym, że coś zmieniają. Przypominam te fakty gwoli sprawiedliwości. Nie można całego zła przypisywać tylko jednej stronie wyposażając drugą w wygodną pałkę, kiedy ślady wskazują raczej na długie ręce, na aktywność kolonialnej metropolii. Aktywność ponad podziałami, tę samą od 87 lat.

k2 03.03.2025 12:52
Prosiłbym o odpowiedź, co mają na myśli osoby wyklikujące na czerwono zwykłą INFORMACJĘ. Jedyny powód, który przychodzi mi do głowy, to zakwestionowanie prawdziwości informacji. Cóż więc kwestionują? Fakt zaprezentowania przeze mnie propozycji W9? To, że koncepcja bypassu pojawiła się jeszcze przed zmianą władzy? To, że nowa władza ochoczo pomysł bypassu kupiła? A może nie spodobała się hipoteza (przyznaję, że nie informacja) specyficznej życzliwości naszej kolonialnej (z przerwą 1975-1998) metropolii?

Ja 02.03.2025 19:47
I tak zrobić co chcą, dbają tylko o swoje koryta

WIŚNIA 02.03.2025 18:27
Poznaniacy do Warszawy nie muszą jezdzić przez KALISZ mają bliżej i szybciej przez Konin.

KO° 02.03.2025 14:58
Brawo dla wyborców.Zielono Mi.

Wariant nr 9 02.03.2025 14:25
na stronie ***.szybkakolejdlakalisza.pl znajdziesz mapkę

Nepotyzm KO 02.03.2025 13:54
Nie ma co liczyć na przystanek KPD w Kaliszu, niestety Radni Koalicji Obywatelskiej i parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej nic nie robią w tej sprawie, zajmują się wyborami Rafała Trzaskowskiego na Prezydenta. Zobaczycie co sie dzieje z obwodnicą Kalisza i nową DK25 ciągle przekładane terminy, brak rozstrzygnięć konkursów, cisza do wyborów a po wyborach prezydenckich okaże się że kasy nie ma i nie będzie. Asfalt trzeba zwijać.

Ghi 02.03.2025 13:16
Jedyna nadzieja w tym że ten rząd nie zdąży tego zrobić, a następny zmieni ten głupawy pomysł. Na Pawliczak nie ma co liczyć, bo jest zajęta robieniem własnej kariery , a nasze miasto nie wiele ją interesuje. Jeszcze nic dobrego dla naszego miasta nie zrobiła.

Mad Man 02.03.2025 10:31
Pani Pawliczak przynosi wstyd miastu i swoim wyborcom. Wszyscy, którzy zmarnowali na nią głos powinni publicznie przeprosić za swoją głupotę.

Piotr 02.03.2025 09:13
Bardzo dobry artykuł. Dziękujemy - nic dodać, nic ująć.

Wariant nr 9 02.03.2025 08:25
Brakuje mapki z wariantem nr 9 dla porównania.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/